LAJMI I FUNDIT:

Në janar 2023, kur Arsenali informoi Mudryk se transferimi i tij kishte dështuar – lojtari shpërtheu në lot

Në janar 2023, kur Arsenali informoi Mudryk se transferimi i tij kishte dështuar – lojtari shpërtheu në lot

Anësori i Chelseat, Mykhaylo Mudryk, besohet se ka mbetur i ‘shkatërruar’ duke humbur mundësinë për t’iu bashkuar Arsenalit në janar 2023.

Ukrainasi flirtoi prej kohësh me një lëvizje në veri të Londrës nga Shakhtar Donetsk. Një sagë transferimi u zhvillua në mes të sezonit premtues të Topçinjve 2022/23, por lojtari u bashkua me Chelsean, e cila shpenzoi 80 milionë euro për të blerë anësorin.

Mudryk ka luftuar shumë gjatë një viti në karrierën e tij në Stamford Bridge, duke regjistruar vetëm nëntë gola në 43 paraqitje për klubin.

Nuk ka bindur te Chelsea, por dy gjigantët evropianë duan 'ta shpëtojnë' Mudrykun
Lexo po ashtu Nuk ka bindur te Chelsea, por dy gjigantët evropianë duan 'ta shpëtojnë' Mudrykun

Anësori dukej i destinuar të bashkohej me Arsenalin dimrin e kaluar, me The Athletic që raportoi se drejtori teknik Edu dhe Mikel Arteta ‘ishin plotësisht të bindur’ për talentin e Mudryk. Anësori kishte pak paraqitje nën brezin e tij, por kishte prodhuar disa momente të spikatura gjatë sezonit 2022/23 të Shakhtarit në Ligën e Kampionëve.

Kështu, u konsiderua si një goditje e hidhur kur Chelsea u fut në garë dhe vetë lojtari, besonte Arsenali, mbeti ‘i shkatërruar’ kur lëvizja nuk u realizua. Klubi e pa Mudrykun si një pjesë të shkëlqyer plotësuese për anësorët fillestarë Bukayo Saka dhe Gabriel Martinelli.

Mudryk ka treguar gjithë ashpërsinë e tij gjatë 13 muajve të tij në Chelsea, fillimisht duke luftuar fuqishëm gjatë një periudhe mosfunksionimi në Londrën perëndimore. Ardhja e Mauricio Pochettino ka sjellë njëfarë stabiliteti, por anësori ka prodhuar pak jashtë golit të çuditshëm që shënoi kundër Topçinjve në fillim të këtij sezoni. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Dikur ishin refuzuar, tani janë lojtarë kyç: Gjashtë yje, një shqiptar mes tyre që mund të shkëlqejnë në Euro 2024

Dikur ishin refuzuar, tani janë lojtarë kyç: Gjashtë yje, një shqiptar mes tyre që mund të shkëlqejnë në Euro 2024

Përfaqësueset
Topi i goditur nga Wirtz përfundoi në portë me një shpejtësi marramendëse

Topi i goditur nga Wirtz përfundoi në portë me një shpejtësi marramendëse

Përfaqësueset
Ndeshja hapëse e Euro 2024 solli një risi në përdorimin e VAR – tifozët e duan atë edhe në Ligën Premier

Ndeshja hapëse e Euro 2024 solli një risi në përdorimin e VAR – tifozët e duan atë edhe në Ligën Premier

Përfaqësueset
Gjermania bindëse në start të Kampionatit Evropian 2024 – mposht me spektakël Skocinë

Gjermania bindëse në start të Kampionatit Evropian 2024 – mposht me spektakël Skocinë

Përfaqësueset
Notat e lojtarëve, Gjermani 4-1 Skoci: Wirtz dhe Kroos shkëlqyen, por njëri i kaloi me paraqitje

Notat e lojtarëve, Gjermani 4-1 Skoci: Wirtz dhe Kroos shkëlqyen, por njëri i kaloi me paraqitje

Përfaqësueset
Lionel Messi emëron portierin më të mirë aktual në botë

Lionel Messi emëron portierin më të mirë aktual në botë

Përfaqësueset
Kalo në kategori