LAJMI I FUNDIT:

Lojtarët e ‘paprekshëm’ të Luis Enrique janë harruar në klubet e tyre

Lojtarët e ‘paprekshëm’ të Luis Enrique janë harruar në klubet e tyre

Ajo që nisi si një histori e lumtur në ndeshjen kundër Kosta Rikës, përfundoi në një makth në ndeshjen kundër Marokut. Atë pasdite në stadiumin Ciudad de la Educacion, skena e Luis Enriques kishte marrë fund.

Gjashtë muaj më vonë, disa nga futbollistët më të rëndësishëm të asaj faze nuk po kalojnë momentin e tyre më të mirë. Dhe disa shikojnë sesi treni i Kombëtares ikën përgjithmonë.

Grupi Blaugrana

Situatat e tyre janë krejtësisht të kundërta për shkak të një faktori themelor: moshës. Ndërsa Jordi Alba kalon në fazën e fundit të karrierës së tij, Ferran Torres dhe Eric Garcia, me të gjithë garën përpara tyre, po presin me padurim një mundësi në rotacionin e Xavit. Për momentin, ai rast nuk vjen. Në thirrjen e fundit të përzgjedhësit të Spanjës, asnjëri nuk ishte pjesë e listës.

Garcia ka luajtur 19 ndeshje në ligë dhe vetëm 13 herë si titullar, por nuk ka luajtur si titullar që nga 10 prilli kundër Gironas. Në Ligën e Kampionëve, numri i tyre është reduktuar në katër ndeshje dhe dy starte. Në ndeshjet e rëndësishme, Xavi ka preferuar të kthejë Marcos Alonson në qendërmbrojtës.

Jordi Alba ka parë sesi vendi i tij ka humbur në opsionin e krahut të majtë. Përparimi i Baldes është pothuajse aq i shpejtë sa këmbët e tij. Që nga përfundimi i Kupës së Botës, Jordi Alba ka luajtur 13 ndeshje, me 8 ndeshje si titullar, me ndeshjen kundër Manchester United si pengesa e vetme.

I fundit është Ferran Torres. Lojtari nga Valencia ka pasur gjithmonë një marrëdhënie të mirë me golat kur ka veshur fanellën La Roja… Në Barcelonë këtë sezon ka shënuar vetëm katër gola në kampionat dhe tre në Ligën e Kampionëve.

Lojtarët nga ‘jashtë kufijve’

Titullari i padiskutueshëm për Luis Enrique që nuk po kalon momentin më të mirë në Ligën Premier. Aymeric Laporte ka humbur vendin e tij në mbrojtjen e Cityt. Eksperimenti i ri i Guardiolës me Stones, Ruben Dias dhe Nathan Ake e ka lënë pa vend lojtarin spanjoll. Laporte ka luajtur vetëm 8 ndeshje në Ligën Premier. Në Botërorin e Katarit ai luajti me fanellën e Kombëtares në vetëm dy ndeshje.

Rasti i Cezar Azpilicueta është ndryshe. Chelsea, në një vorbull transferimesh dhe miliona eurosh të investuara, ka harruar kapitenin e tyre. Futbollisti më i gjithanshëm në skuadrën blu i ka mbetur pa vend në 11-she. Reece James ka marrë pozicionin e mbrojtësit të djathtë dhe numri i shumtë i qendërmbrojtësve
nuk e lejon atë të zërë një vend në atë pozitë. 20 ndeshje të luajtura, nga to 12 si titullar në 33 xhiro në Ligën Premier.

Carlos Soler vendosi të largohej nga Mestalla për në Parc des Princes. Edhe pse mundësitë ishin të pakta në fillim të sezonit, Enrique preferoi opsionin e tij mbi të tjerët si Mikel Merino apo Sergio Canales, të cilët janë më të rregullt në ndeshje. Soler ka shënuar tri gola dhe dy asistime në 14 ndeshje si titullar me fanellën e PSG-së në Ligue 1.

Raste të veçanta: Ansu Fati dhe Unai Simon

Trashëgimtari i 10-shit të Leo Messit nuk po kalon sezonin e tij më të mirë te Barcelona. Ansu Fati u fut si befasi në skuadrën e Enriques, megjithëse futbolli i tij ishte më i ndryshëm nga 25. Në fund, kontributi i tij në Katar u minimalizua me 40 minuta lojë.

Katalunasi ka luajtur 30 ndeshje këtë sezon, por vetëm 11 herë si titullar. Ai ka shënuar katër gola dhe tre asistime. Numra që nuk kanë shërbyer për të marrë thirrjen nga trajneri i ri i Kombëtares, Luis de la Fuente. E panjohura me Ansu qëndron nëse do të rikuperojë nivelin më të mirë, pasi do të ishte një nga lojtarët më diferencues në Kombëtare. Kjo ishte një nga arsyet e thirrjes së tij në Katar dhe për këtë Ansu vazhdon të jetë një rast i veçantë për t’u analizuar.

Nga ana tjetër, Unai Simon vazhdon të ketë opsione për të vazhduar aventurën e tij në Kombëtare. Por roli i tij në Athletic Bilbao, pas zëvendësimit ndaj Mallorcas dhe mbi të gjitha në Kombëtare, ku Luis de la Fuente preferon Kepa Arrizabalaga si portier titullar, ka pësuar një ndryshim. Enrique vendosi të ndalojë thirrjen e De Geas dhe Kepas për t’i besuar portierit të Bilbaos. Që nga Kupa e Botës në Katar, Simon nuk ka luajtur më ndonjë ndeshje me La Roja.

Lojtarët që bëjnë diferencën nga bankina

Ata nuk janë titullar të rregullt për Real Madridin dhe Atletico Madridin, por momenti i formës së tyre ka arritur nivelin më të mirë kur sezoni fillon të mbyllë perden. Marco Asensio është bërë një lojtar thelbësor nga bankina. Duke pranuar rolin e tij të ri për Ancelottin, spanjolli ka nxjerrë në pah të gjithë talentin dhe golat e tij në pjesën e fundit të këtij sezoni. 12 gola dhe 7 asistime deri tani për Asension.

Ardhja e Memphis Depay, largimi i Joaos dhe ndryshimi i skemës së El Cholos kanë sjellë më shumë konkurrencë për Alvaro Moratan, i cili ka vazhduar të shënojë gola pavarësisht rrethanave. 7-ja e La Roja nuk është titullar fiks në planet e Diego Simeones, por ai kontribuon me gola sa herë që del në fushë. Këtë sezon ka 12 gola në 32 ndeshje të luajtura, duke qenë golashënuesi i dytë më i mirë spanjoll, i barabartë me Iago Aspas dhe i kaluar vetëm nga Joselu, me 14 gola.

/Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Çfarë po ndodh? Mbappe shihet në Barcelonë duke nënshkruar autografe për tifozët

Çfarë po ndodh? Mbappe shihet në Barcelonë duke nënshkruar autografe për tifozët

Ndërkombëtare
Zidane i gatshëm të marrë menjëherë drejtimin e gjigantit evropian nëse shkarkohet trajneri i tyre

Zidane i gatshëm të marrë menjëherë drejtimin e gjigantit evropian nëse shkarkohet trajneri i tyre

Bundesliga
La Liga pa mëshirë: Barcelonës i është ulur sërish buxheti i pagave, Real Madridi mund të shpenzojë 500 milionë më shumë

La Liga pa mëshirë: Barcelonës i është ulur sërish buxheti i pagave, Real Madridi mund të shpenzojë 500 milionë më shumë

La Liga
Bayern Munichu merr vendim përfundimtar për trajnerin Thomas Tuchel

Bayern Munichu merr vendim përfundimtar për trajnerin Thomas Tuchel

Bundesliga
Lëndohet lojtari më i pasur në botë, futbollisti me 20 miliardë euro pasuri

Lëndohet lojtari më i pasur në botë, futbollisti me 20 miliardë euro pasuri

Ndërkombëtare
“Nuk do të shkojë askund” – drejtori i Bayer Leverkusen lë me gishta në gojë Liveroolin dhe Bayern Munichun

“Nuk do të shkojë askund” – drejtori i Bayer Leverkusen lë me gishta në gojë Liveroolin dhe Bayern Munichun

Bundesliga
Kalo në kategori