LAJMI I FUNDIT:

Legjenda e Brazilit, Pele donte që Lionel Messi të fitonte Kupën e Botës “Katar 2022”

Legjenda e Brazilit, Pele donte që Lionel Messi të fitonte Kupën e Botës “Katar 2022”

Vajza e legjendës braziliane Pele ka zbuluar se babai i saj donte që Lionel Messi të fitonte Kupën e Botës “Katar 2022” pasi Brazili u eliminua.

Reklama

Rivalitetet historike në Amerikën e Jugut u vunë në një anë gjatë ngjarjes kryesore të FIFA-s në Katar, me Messin që frymëzoi Argjentinën për një triumf të paharrueshëm që i pa ata të mbizotëronin në fund të një përplasjeje epike finale me Francën.

Brazili kishte shpresuar të vinte veten në garë për trofeun e gjashtë, por u eliminua në çerekfinale nga Kroacia, por Pele ishte i etur të shihte një shok të madh të të gjitha kohërave të çimentonte trashëgiminë e tij duke fituar një trofe që ai e ngriti në tre raste gjatë karrierës së tij të jashtëzakonshme si lojtar.

Momentet që përjetësuan Pelen: Magjia e driblimit dhe golat e tij më të mirë
Lexo po ashtu Momentet që përjetësuan Pelen: Magjia e driblimit dhe golat e tij më të mirë

Vajza e Peles, Kely Nescimento, ka folur në një postim në Instagram për qëndrimin që babai i saj mbajti para vdekjes së tij më 29 dhjetor.

“Kur Brazili humbi ndaj Kroacisë, babai im tashmë po përkeqësohej. Të gjithë donin që Brazili të fitonte Kupën e Botës për babin tim, askush më shumë se Selecao! Por babai im e dinte më mirë se të tjerët se si është futbolli. Dhe ishte mundësia që çdo ekip të mund ta fitonte atë, ai gjithmonë do të thoshte se ishte ajo që pëlqente në lojën e bukur”.

“Pas humbjes së Brazilit, të gjithë ata që hynin në atë dhomë spitali (gjithë ditën dhe çdo ditë deri në fund!!!) pyesnin babanë tim, ‘Çfarë ka Pele? Tani kush doni të fitoni? Sigurisht JO Argjentina!!’ Dhe ai tha, ‘Por Argjentina! Kjo kupë duhet të qëndrojë në Amerikën e Jugut dhe Messi e meriton. Të gjithë pretendonin (dhe ndonjëherë jo) se ishin të tmerruar!! SI?! Argjentina!? Dhe ai vetëm tha ‘po, Messi e meriton atë”, ka zbuluar vajza e Peles.

Nescimento zbuloi gjithashtu se ajo u takua me gruan e Messit, Antonela Roccuzzo, gjatë një feste dhe ia transmetoi urimet më të mira të babait të saj për shtatë herë fituesit të Topit të Artë. Ajo shtoi se Pele nuk ishte në gjendje të shikonte finalen e Kupës së Botës “Katar 2022”, por ishte i vetëdijshëm për rezultatin: “Messi arriti të ngrinte kupën dhe ai ishte i lumtur”. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Salihamidzic reagon pasi u shkarkua nga Bayerni: Nuk ishte një situatë e lehtë, por kjo skuadër do ta fitoj Ligën e Kampionëve

Salihamidzic reagon pasi u shkarkua nga Bayerni: Nuk ishte një situatë e lehtë, por kjo skuadër do ta fitoj Ligën e Kampionëve

Bundesliga
Trajneri i Borussia Dortmund, Terzic, ka dhënë një nga intervistat më të trishta në histori të Bundesligës, pasi humbi titullin kampion

Trajneri i Borussia Dortmund, Terzic, ka dhënë një nga intervistat më të trishta në histori të Bundesligës, pasi humbi titullin kampion

Bundesliga
Mbappe e goditi me top në fytyrë një vajzë para ndeshjes – ai e nxori nga tribunat për ta dërguar te mjeku, pas ndeshjes i bëri një dhuratë

Mbappe e goditi me top në fytyrë një vajzë para ndeshjes – ai e nxori nga tribunat për ta dërguar te mjeku, pas ndeshjes i bëri një dhuratë

Ligue 1
Si mund të luajë Real Madridi në vitin 2024 pas transferimit të Kylian Mbappes, kush do të ishte në 11-shen startuese

Si mund të luajë Real Madridi në vitin 2024 pas transferimit të Kylian Mbappes, kush do të ishte në 11-shen startuese

La Liga
Çfarë i duhet Milanit për t'u kualifikuar në Ligën e Kampionëve

Çfarë i duhet Milanit për t'u kualifikuar në Ligën e Kampionëve

Liga e Kampionëve
Përballje e shqiptarëve në MLS, Shaqiri me një asistim maestral i siguron një pikë Chicagos

Përballje e shqiptarëve në MLS, Shaqiri me një asistim maestral i siguron një pikë Chicagos

Ndërkombëtare
Kalo në kategori