Juventusi dhe Interi do të luajnë mes vete në ndeshjen derbi të vlefshme për javën e 13-të në Serie A.

Bianconerët janë nikoqir të Nerazzurrëve në kuadër të Derby d’Italia i cili pritet me entuziazëm të madh, pasi të dy skuadrat janë në formë të lartë në ndeshjet e fundit në Serie A.

Reklama

Vendi: Allianz Stadium

Koha: 20:45

Lajme rreth ekipeve

Juventus

Angel Di Maria dhe Gleison Bremer pritet të startojnë për Juventusin të dielën mbrëma.

Dy sulmuesit, Dusan Vlahovic dhe Federico Chiesa pritet ta nisin ndeshjen nga bankina, me italianin që do të inkuadrohet në pjesën e dytë, ndërsa serbi nuk është i sigurt.

Reklama

Inter

Romelu Lukaku pësoi një tjetër lëndim javën e kaluar dhe do të jetë i padisponueshëm për këtë ndeshje.

Reklama

Mesfushori Marcelo Brozovic është mjaftueshëm në formë pas rikthimit nga lëndimi, por ndeshjen pritet ta nis vetëm nga bankina.

Fakte

Ka pasur mbi tri gola gola të shënuar në 17 nga 19 ndeshjet e fundit të Interit në Serie A.

Interi ka fituar si në pjesën e parë ashtu edhe në kohë të rregullt në katër ndeshjet e fundit në Serie A.

Interi ka fituar katër ndeshjet e fundit në Serie A.

Juventusi ka mbajtur portën e paprekur në tri ndeshjet e fundit në Serie A.

Reklama

Juventusi ka shënuar të paktën dy gola në shtatë nga tetë ndeshjet e fundit në shtëpi Serie A.

Juventusi ka fituar tri ndeshjet e fundit Serie A.

Juventusi është i pamposhtur në 13 nga 14 ndeshjet e fundit në shtëpi kundër Interit në të gjitha garat.

Reklama

Interi ka shënuar të paktën dy gola në katër ndeshjet e fundit në Serie A.

Ka pasur mbi tri gola të shënuar në tri ndeshjet e fundit të Juventusit në shtëpi në Serie A.

Analizë

Goli i parë i Nicolo Fagiolit në Serie A i dha Juves fitoren e tretë radhazi në ligë pasi siguruan tre pikë në Lecce pavarësisht mungesave të shumta për shkak të lëndimeve.

Reklama

Interi gjithashtu ka qenë në formë të mirë kohëve të fundit pasi shënoi me lehtësi tre gola ndaj Sampdoria fundjavën e kaluar.

Edhe pse sezoni është ende i gjatë, një fitore do të ishte një rezultat i madh për objektivat e të dyja skuadrave pasi ato aktualisht po përpiqen të mbyllen në top katërshe.

Reklama

Ndeshja e fundit mes të dyja ekipeve pa shumë polemika dhe ne do të jemi dëshmitarë të një skenari të ngjashëm edhe këtë fundjavë.

Formacionet e mundshme

Juventus: Szczesny; Danilo, Bremer, Rugani; Cuadrado, Fagioli, Locatelli, Rabiot, Kostic; Di Maria, Milik; 

Inter: Onana; Skriniar, Acerbi, Bastoni; Dumfries, Barella, Calhanoglu, Mkhitaryan, Dimarco; Lautaro, Dzeko; 

Reklama

Parashikimi: Juventus 0-1 Inter

/Telegrafi/