LAJMI I FUNDIT:

Immobile ka shënuar po aq gola sa Ronaldo që nga viti 2016, vetëm Lewandowski dhe Messi kanë shënuar më shumë

Immobile ka shënuar po aq gola sa Ronaldo që nga viti 2016, vetëm Lewandowski dhe Messi kanë shënuar më shumë

Ciro Immobile ka shënuar dy gola kundër Salernitanas dhe kjo do të thotë se ai tani ka po aq gola në pesë ligat e mëdha evropiane sa Cristiano Ronaldo që kur iu bashkua Lazios në sezonin 2016/17, konkretisht 140 gola në 195 ndeshje.

Italiani ishte në shënjestër duke shënuar dy gola në fitoren 3-0 të mbrëmjes së sotme (e shtunë) si mysafir ndaj Salernitana në Stadio Arechi.

Ai u afrua shumë pranë një het-triku, me një goditje me kokë që u ndal nga traversa dhe topi goditi vijën përpara se të dilte jashtë.

Megjithatë, dy golat e sotëm i lejuan Immobiles të arrinte shifrën e 140 golave në Serie A me fanellën e Lazios, të arritur në vetëm 195 ndeshje.

Faqja e statistikave Opta thekson se që nga sezoni 2016/17, Immobile ka po aq gola në pesë ligat e mëdha evropiane sa Ronaldo, me të dy lojtarët që kanë shënuar 140 gola.

CR7 që nga ajo kohë luajti për Real Madridin, Juventusin dhe Manchester Unitedin, pra La Liga, Serie A dhe Liga Premier.

Gjatë të njëjtës periudhë, ai gjeti rrjetën më pak herë se vetëm Lionel Messi (Barcelona dhe PSG) me 163 gola dhe Robert Leëandoëski (Bayern Munich) me 179 gola.

Në të gjitha garat, Immobile ka shënuar 170 gola në 243 paraqitje për Lazion, së bashku me 44 asistime. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Sami Khedira emëron lojtarin më të mirë që ka parë ndonjëherë në karrierën e tij

Sami Khedira emëron lojtarin më të mirë që ka parë ndonjëherë në karrierën e tij

Ndërkombëtare
Përveç fitores me Spanjën - çfarë i duhet tjetër Shqipërisë për të kaluar tutje

Përveç fitores me Spanjën - çfarë i duhet tjetër Shqipërisë për të kaluar tutje

Kombëtarja e Shqipërisë
Xherdan Shaqiri në një rang me legjenda e futbollit botëror

Xherdan Shaqiri në një rang me legjenda e futbollit botëror

Përfaqësueset
Ndeshja Shqipëri 2-2 Kroaci në numra: Rekorde, statistika mbresëlënëse dhe garë e hapur

Ndeshja Shqipëri 2-2 Kroaci në numra: Rekorde, statistika mbresëlënëse dhe garë e hapur

Kombëtarja e Shqipërisë
Xherdan Shaqiri futet në librin e rekordeve me euro-golin ndaj Skocisë

Xherdan Shaqiri futet në librin e rekordeve me euro-golin ndaj Skocisë

Përfaqësueset
Sylvinho bën premtimin e madh për popullin shqiptar për ndeshjen me Spanjën

Sylvinho bën premtimin e madh për popullin shqiptar për ndeshjen me Spanjën

Kombëtarja e Shqipërisë
Kalo në kategori