LAJMI I FUNDIT:

Haaland, Nkunku, Mane – ‘fabrika e Red Bull’ eksporton vazhdimisht super talente në klubet e mëdha evropiane

Haaland, Nkunku, Mane – ‘fabrika e Red Bull’ eksporton vazhdimisht super talente në klubet e mëdha evropiane

Modeli i futbollit të RB Leipzig dhe RB Salzburg bazohet në afrimin dhe shitjen e vazhdueshme të lojtarëve.

Reklama

Katalogu i perlave që u rritën në kopshtet e Red Bull Arena, si në Austri ashtu edhe në Gjermani, është i gjerë.

Nga Gjermania ata larguan emra si Naby Keita (60 milionë euro në Liverpool), Upamecano (42.4 milionë euro në Bayern), Konate (40 milionë euro në Bayern), Cunha (18 milionë euro në Hertha), Adams (17 milionë euro në Leeds), Hee-Chan (16.7 milionë euro në Wolverhampton), Brobbey (16.35 milionë euro për Ajax), Sabitzer (15 milionë euro për Bayern).

Haaland depërtoi në Austri duke shënuar 29 gola në 27 ndeshje në një vit e gjysmë.

Ai doli në Ligën e Kampionëve duke shënuar tetë gola në gjashtë ndeshjet me RB Salzburgun.

Ata nuk e lanë të rritej më shumë pasi Dortmundi e çoi në Signal Iduna Park për 20 milionë euro në dhjetor 2019.

Pjesa tjetër është histori si ajo e Sadio Mane. Ylli aktual i Bayernit, i cili u largua si legjendë e Liverpoolit, u rekrutua nga RBS nga Metz si një “i panjohur”.

Dy sezone e gjysmë në Austri (45 gola në 87 duele) e sollën në Southampton për 23 milionë në 2015. Dhe në Ligën Premiere përfundoi duke shpërthyer.

Aaaronson (32.8 milionë euro në Leeds), Adeyemi (30 milionë euro në Dortmund), Daka (30 milionë euro në Leicester), Mwepu (23 milionë euro në Brighton), Caleta-Car (19 milionë euro në Marseille)… janë lojtarë të tjerë të shquar të dal nga Salzburgu. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Federata e Tenisit e Kosovës reagon pas gjestit të shëmtuar politik të Djokovicit në French Open

Federata e Tenisit e Kosovës reagon pas gjestit të shëmtuar politik të Djokovicit në French Open

Tenis
Reagimi i Granit Xhakës kur tifozi i Arsenalit ia përmend bashkëshorten

Reagimi i Granit Xhakës kur tifozi i Arsenalit ia përmend bashkëshorten

Premier League
Busquets zbulon një mënyrë se si Interi mund ta ‘dëmtojë’ Man Cityn në finalen e Ligës së Kampionëve

Busquets zbulon një mënyrë se si Interi mund ta ‘dëmtojë’ Man Cityn në finalen e Ligës së Kampionëve

Liga e Kampionëve
Real Madridi shqetësohet për Benzemën pas ofertës marramendëse nga Arabia Saudite

Real Madridi shqetësohet për Benzemën pas ofertës marramendëse nga Arabia Saudite

La Liga
Leao u kërkon falje tifozëve të Juventusit pas gjestit të shëmtuar me fanellën e tyre

Leao u kërkon falje tifozëve të Juventusit pas gjestit të shëmtuar me fanellën e tyre

Serie A
Pavard kërkon përsëri largimin nga Bayern Munichu

Pavard kërkon përsëri largimin nga Bayern Munichu

Bundesliga
Kalo në kategori