Po t’i kesh 11 lojtarët më të shtrenjtë në botë së bashku në një skuadër do të ishte ëndrra e çdo trajneri, pasi kosto totale do të shkonte deri në  1 miliard e 159 milionë euro.

Lojtarët si Neymar, Cristiano Ronaldo dhe Paul Pogba të gjitha bashkë, dhe me Lucas Hernandez që është risia e këtij formacionin, pasi për të do të paguhen 80 milionë euro nga Bayern Munich.

Lionel Messi nuk është pasi nuk është shitur asnjëherë, pasi karriera e tij ka filluar në La Massia dhe ende është aty.

Franca është vendi me më shumë lojtarë, katër, ndërsa janë dy brazilianë, dy holandezë, një kolumbian, një spanjoll dhe një portugez.

Portier

Tarifa e transferimit rekord për një portier u pagua verën e kaluar nga Chelsea kur bleu Kepa Arrizabalaga nga Athletic Bilbao për 80 milionë euro. Kjo i mundi 62.5 milionë eurot që Liverpooli i pagoi për Alissonin nga Roma.

Mbrojtja

Virgil van Dijk është mbrojtësi më i shtrenjtë në botë që u bashkua me Liverpoolin nga Southampton për 85 milionë euro në janar 2018.

Në vendin e dytë është Lucas Hernandez, i cili do të bashkohet me Bayern Munchen në verë për 80 milion euro.

Mosha e tij, shkathtësia dhe potenciali janë të gjitha arsyet pse gjermanët ishin të gatshëm të paguajnë një shumë të tillë.

Mbrojtësi i tretë më i shtrenjtë në histori është Aymeric Laporte. Francezi u bashkuan me Manchester Cityn pasi ata paguan 65 milionë euro te Athletic Bilbao në janar 2018.

Mesfushorët  

Philippe Coutinho është mesfushori i parë në formacion pasi Barcelona nënshkroi me brazilianin për 120 milion euro, plus 40 milionë të tjera në bonuse nga Liverpooli në janar 2018.

Paul Pogba që kaloi te Manchester Unitedin duke paguar te Juventusi 105 milionë euro në gusht 2016.

Disa hapa më poshtë se Coutinho dhe Pogba, ekonomikisht të paktën, janë Frenkie de Jong dhe James Rodriguez.

Të dy lojtarët u nënshkruan për 75 milionë euro.

Sulmuesit  

Të tre sulmuesit janë Neymar, Cristiano Ronaldo dhe Kylian Mbappe. Brazili u bashkua me Paris Saint-Germain për 222 milion euro, nënshkrimi më i shtrenjtë në historinë e futbollit.

Të njëjtën verë, PSG gjithashtu pagoi 135 milion euro për të sjellë Mbappe në kryeqytetin francez.

Cristiano Ronaldo mbyll versionin pasi Juventusi e bleu 34-vjeçarin për 117 milionë euro verën e kaluar.

Stoli

Këta lojtarë nuk mund hyjnë në formacionin më të shtrenjtë, por kanë një vend në stol.

Ousmane Dembele do të ishte emri i parë pasi Barcelona pagoi  për të 105 milionë euro.

Gareth Bale (101 milion euro), Gonzalo Higuain (90 milion euro), Zinedine Zidane dhe Angel Di Maria (75 milion euro), Benjamin Mendy (58 milion euro), dhe Alisson (62.5 milion euro), janë lojtarët e tjerë. /Telegrafi/