LAJMI I FUNDIT:

Emërohen dhe renditen top 50 gjuajtësit më të mirë të penalltive në histori të futbollit

Emërohen dhe renditen top 50 gjuajtësit më të mirë të penalltive në histori të futbollit

Lionel Messi, Cristiano Ronaldo, Wayne Rooney dhe Sergio Ramos janë në mesin e lojtarëve që janë emëruar në listën e top 50 më të mirëve në histori për gjuajtjen e penalltive.

As ylli i Barcelonës, e as ai i Juventusit nuk kanë arritur të futen në top 20, duke përfunduar në vendin e 41-të, respektivisht në të 44-in.

90min ka përzgjedhur gjuajtësit më të mirë të penalltive, duke i renditur ata sipas statistikave, me sulmuesin e Slaven Belupos, Ivan Krstanovic në krye të listës.

Sipas gazetës ndërkombëtare, kroati 37-vjeçar nuk e ka humbur asnjë penallti gjatë karrierës së tij.

Krstanovic ka arritur të shënonte 30 gola nga pika e bardhë, duke mos dështuar në asnjë që ka gjuajtur.

Më poshtë keni listën e plotë të publikuar nga 90min:

50# Eden Hazard

49# Andrea Pirlo

48# Frank Lampard

47# Matt Le Tissier

46# Antonin Panenka

45# Steven Gerrard

44# Cristiano Ronaldo

43# Rogerio Ceni

42# Alessandro Del Piero

41# Lionel Messi

40# Didier Drogba

39# Dennis Bergkamp

38# Alan Shearer

37# Thierry Henry

36# Wayne Rooney

35# Sergio Ramos

34# Harry Kane

33# Sergio Aguero

32# Leighton Baines

31# Antoine Griezmann

30# Stuart Gauld

29# Zinedine Zidane

28# Mark Noble

27# Robin van Persie

26# Mario Balotelli

25# Johan Neeskens

24# Luka Modric

23# Eric Cantona

22# Michael Ballack

21# Ricardo Rodriguez

20# Rickie Lambert

19# Luka Milivojevic

18# James Milner

17# Jamie Vardy

16# Ivan Rakitic

15# Thomas Muller

14# Zlatan Ibrahimovic

13# Mile Jedinak

12# Marco van Basten

11# Sejad Salihovic

10# Yaya Toure

9# Arjen Robben

8# Cuauhtemoc Blanco

7# Lothar Matthaus

6# Francesco Totti

5# Michel Platini

4# Mario Gomez

3# Davor Suker

2# David Villa

1# Ivan Krstanovic. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Evitohet tragjedia në Spanjë, terroristët kishin urdhër të qëllonin futbollistët dhe tifozët e Real Madridit

Evitohet tragjedia në Spanjë, terroristët kishin urdhër të qëllonin futbollistët dhe tifozët e Real Madridit

La Liga
Rekordi i tij u thye nga Nedim Bajrami, flet futbollisti rus Kirichenko: Nuk e prisja nga Shqipëria

Rekordi i tij u thye nga Nedim Bajrami, flet futbollisti rus Kirichenko: Nuk e prisja nga Shqipëria

Ndërkombëtare
Southgate tregon pse nuk shkëlqeu Anglia në ndeshjen e parë, ka disa fjalë edhe për Jude Bellingham

Southgate tregon pse nuk shkëlqeu Anglia në ndeshjen e parë, ka disa fjalë edhe për Jude Bellingham

Ndërkombëtare
Ronaldinho “shpërthen” ndaj Brazilit: Nuk do t’i shikoj ndeshjet e tyre, shumica janë lojtarë mesatarë

Ronaldinho “shpërthen” ndaj Brazilit: Nuk do t’i shikoj ndeshjet e tyre, shumica janë lojtarë mesatarë

Përfaqësueset
Capello krahason Calafiorin me legjendën e Realit: Edhe ai njësoj ka ndryshuar pozitën

Capello krahason Calafiorin me legjendën e Realit: Edhe ai njësoj ka ndryshuar pozitën

Ndërkombëtare
Ylli i Barcelonës tronditë me deklaratë: Kam menduar ta lë futbollin

Ylli i Barcelonës tronditë me deklaratë: Kam menduar ta lë futbollin

La Liga
Kalo në kategori