LAJMI I FUNDIT:

Elementi vendimtar që duhet të kontrollojë Liverpooli për të arritur rikthimin e tyre më të madh ndonjëherë

Elementi vendimtar që duhet të kontrollojë Liverpooli për të arritur rikthimin e tyre më të madh ndonjëherë

Pak orë përpara se Jurgen Klopp të kërkojë gjithçka nga lojtarët e tij, trajneri i Liverpool ishte mjaft i qetë ndërsa u ul në tavolinën e konfereëncës për media. Sjellja e tij pasqyronte fjalët e Fabinhos, se “nuk ka asgjë për të humbur”. Nëse gjermani nuk ofroi një deklaratë emocionuese të llojit që ka ardhur për të krijuar rikthimet e mëdha të skuadrës së tij – megjithëse Barcelona u përmend natyrshëm – kishte të paktën ndjenjën e përpjekjes për t’i kthyer gjërat në kokë dhe për të ndryshuar mendje. Strategu ishte pyetur nëse kaosi i këtij sezoni në fakt i jep vetes diçka të papritur që ndodh në Bernabeu, ku skuadra e tij zbret me synimin për të përmbysur rezultatin 5-2 nga ndeshja e parë në Anfield.

Reklama

“Nëse mund ta befasojmë veten në një mënyrë negative, duhet të jemi në gjendje të befasojmë edhe veten në një mënyrë pozitive. Nëse shkojmë lart e poshtë, nesër mund të jetë lart”, deklaroi Klopp

“Nëse ka vetëm një për qind shans, do të doja ta provoja”.

Formacionet e mundshme, analizë, statistika dhe parashikim: Real Madrid - Liverpool
Lexo po ashtu Formacionet e mundshme, analizë, statistika dhe parashikim: Real Madrid - Liverpool

Klopp ishte ndoshta më i qetë për këtë, sepse historia sugjeron se ka më pak se një për qind shanse. Pavarësisht se Liga e Kampionëve është karakterizuar nga rikthime në sezonet e fundit, askush në histori nuk e ka përmbysur ende një deficit prej tre golave ​​si mysafir. Më afër ishte Manchester United në 2018-19, i cili ishte duke humbur 2-0 në Old Trafford për të mposhtur Paris Saint-Germain 3-1 në Parc des Princes. Kjo ndodhi me rregullin e vjetër të golit si mysafir që i shtoi një avantazh gjithçkaje, megjithatë, dhe kjo ishte në një klub që mezi mund ta imagjinojë origjinën evropiane të Real Madridit. Bernabeu ka qenë një skenë e shkëlqyer për rikthime të mëdha, në fund të fundit, por më së shumti për kampionët e mëdhenj kontinental që luajnë atje.

Ka pasur një ose dy kthesa ku Klopp mund të mbështetet. Në sezonin 2017-18, shumë prej këtyre lojtarëve të Madridit panë që Juventusi të shkonte nga 3-0 në Torino për të bërë rezultatin 3-3 në total, përpara se Cristiano Ronaldo të realizonte nga penalltia. Kjo ishte mjaft afër dhe sezoni vijues pa që gjërat ndryshuan plotësisht. Madridi kishte udhëhequr ndaj Ajaxit 2-1 nga një ndeshje e parë në Amsterdam, vetëm që skuadra e re e Erik ten Hag të shkonte me atë që dukej një ekip i moshuar në atë kohë (katër vjet më parë) dhe të fitonte në mënyrë sensacionale 4-1.

E njëjta gjë do ta sillte të paktën Liverpoolin në kohën shtesë të mërkurën, por edhe një gol ndryshon të gjithë ndjenjën e mbrëmjes. Kjo është ajo që Klopp u ka thënë lojtarëve të tij në përgatitjen e kësaj loje. Kështu e ka bërë më parë të pamundurën të arritshme. Është duke i zbërthyer këto sfida të niveli të lartë në detyra të arritshme. Tri gola në Bernabeu mund të jenë jashtëzakonisht të vështira, por një? Kjo nuk është, dhe kjo i ndryshon gjërat.

Ancelotti tregon se a do të luajë Benzema ndaj Liverpoolit
Lexo po ashtu Ancelotti tregon se a do të luajë Benzema ndaj Liverpoolit

Kjo është gjithashtu arsyeja pse Klopp ndoshta nuk do të tregojë për këto precedentë, edhe nëse ata të paktën tregojnë se atmosfera rreth këtij stadiumi nuk është plotësisht e padepërtueshme. Ai do t’i bëjë lojtarët të jenë ultra të fokusuar në atë që mund të bëjnë. Këtu ka edhe njëfarë realizmi idesh fantastike e një rikthimi në Bernabeu.

15 minutat e parë të duelit të parë thuajse dukeshin si një skicë e një bote alternative, ose një që mund të bëhej realitet me disa kthesa të ndryshme. Një Real me pamje të papritur të plakur dukej veçanërisht i prekshëm ndaj ritmit të Liverpoolit. Kështu skuadra e Klopp arriti në epërsi me dy gola. Kjo është ajo që mund të ndryshojë vërtet gjërat në Bernabeu.

Ndeshja e parë 5-2: Real Madridi publikon listën e lojtarëve të ftuar për takimin e dytë me Liverpoolin
Lexo po ashtu Ndeshja e parë 5-2: Real Madridi publikon listën e lojtarëve të ftuar për takimin e dytë me Liverpoolin

Dallimi ishte se përvoja e klubit spanjoll më pas i lejoi ata të merrnin komandën, të përballonin sulmin e Liverpoolit dhe të siguronin kontroll të plotë mbi ritmin e lojës.

Nëse Liverpool do ta luante këtë lojë menjëherë pas fitores 7-0 ndaj Manchester United, do të kishte qenë shumë më e lehtë t’i shihje ata të zgjidhnin të gjitha menjëherë dhe të shkonin direkt në Madrid. Por, ata patën atë udhëtim të vështirë në Bournemouth dhe u shpërfaqën sërish, duke pësuar humbje 1-0. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
I gjithë fjalimi emocionues i Benzemas në lamtumirën e tij nga Real Madridi

I gjithë fjalimi emocionues i Benzemas në lamtumirën e tij nga Real Madridi

La Liga
“Doja të përfundoja karrierën në Real Madrid”, Benzema në lamtumirën e tij

“Doja të përfundoja karrierën në Real Madrid”, Benzema në lamtumirën e tij

La Liga
Postecoglou pritet të emërohet trajner i ri i Tottenhamit, ky mund të jetë formacioni i ri me tri transferime

Postecoglou pritet të emërohet trajner i ri i Tottenhamit, ky mund të jetë formacioni i ri me tri transferime

Premier League
Yjet e Milanit janë tërbuar pas shkarkimit të Maldinit ndaj drejtuesit

Yjet e Milanit janë tërbuar pas shkarkimit të Maldinit ndaj drejtuesit

Serie A
“Një ditë shumë e vështirë për mua, ndjenjë trishtimi tek të gjithë”, Florentino Perez me super fjalim në lamtumirën e Benzemas

“Një ditë shumë e vështirë për mua, ndjenjë trishtimi tek të gjithë”, Florentino Perez me super fjalim në lamtumirën e Benzemas

La Liga
UEFA 'pajtohet' me Mourinhon dhe Romën për paraqitjen e dobët të Anthony Taylor

UEFA 'pajtohet' me Mourinhon dhe Romën për paraqitjen e dobët të Anthony Taylor

Liga e Evropës
Kalo në kategori