LAJMI I FUNDIT:

Me Dwayne Johnson në krye të listës – këta janë 10-të aktorët më të paguar për vitin 2022

Me Dwayne Johnson në krye të listës – këta janë 10-të aktorët më të paguar për vitin 2022

Industria e argëtimit po vazhdon të përfitojë nga sukseset e yjeve të saj, por bashkë me të edhe aktorët, të cilët krahas suksesit gëzojnë edhe shuma të mëdha fitimesh.

Reklama

Përveç talentit të tyre, vazhdimisht bëhen llogaritë për aktorët më të paguar në botë dhe as këtë herë nuk ishte më ndryshe.

Në listën e aktorëve më të paguar në muajt e parë të vitit 2022 pati disa surpriza. Mes tyre kishte personazhe të famshëm që nuk priten në listë dhe që zunë vendet e para, aq më e habitshme që pavarësisht pandemisë dhe që nuk kanë bërë projekte të reja, ato të realizuara para COVID-19 i lejuan të futeshin në listë.

Foto: Getty

Nga ana tjetër, Netflix ishte një faktor i madh për të përcaktuar se sa paguhen këta të famshëm, pasi kjo dhe platforma të tjera si Prime Video dhe Apple TV, kanë qenë forma e vetme e argëtimit për njerëzit gjatë pandemisë. Përveç investimit të vazhdueshëm në projektet e ardhshme.

Lista e 10-të aktorëve më të paguar të vitit 2022:

1. Dwayne Johnson: 87.5 milionë dollarë (83.2 milionë euro)

Dwayne “The Rock” Johnson u bë sërish aktori më i paguar në botë për të dytin vit radhazi. Midis qershorit 2019 dhe qershorit 2020, Johnson e rriti pasurinë e tij me 87.5 milionë dollarë (83.2 milionë euro). Nga totali, ai fitoi 23.5 milionë dollarë (22.3 milionë euro) vetëm për rolin e tij kryesor në filmin e ardhshëm të Netflix “Red Notice”, sipas Forbes.

Për më tepër, për rolin në “Jumanji: The Next Level” vitin e kaluar, ai fitoi 89.4 milionë dollarë (85 milionë euro) dhe 700,000 dollarë (666 mijë euro) për episodet që mori pjesë në “Ballers” dhe për linjën e tij të veshjeve ‘Under Armour’.

2. Ryan Reynolds: 71.5 milionë dollarë (68 milionë euro)

Kanadezi 43-vjeçar është i dyti në listë me 71.5 milionë dollarë (68 milionë euro). Këto fitime kanë qenë falë faktit se aktori ishte bashkë-yll në filmin “Red Notice”, ku mori 20 milionë dollarë (19 milionë euro). Ai gjithashtu mori 20 milionë të tjera për “Six Underground” nga Netflix. Dhe ai ka një film të tretë rrugës, i cili do t’i sjellë atij një tjetër kontroll të madh nga kjo platformë transmetimi.

3. Mark Wahlberg: 58 milionë dollarë (55.1 milionë euro)

Ky aktor u rendit i treti me fitime prej 58 milionë dollarësh (55.1 milionë euro) dhe këto erdhën nga komedia aksion “Spencer Confidential”, duke u bërë filmi më i ndjekur në muajin mars. Fitimet vijnë gjithashtu nga të qenit producent në projekte dokumentare si “McMillions” dhe “Wahl Street”.

4. Ben Affleck: 55 milionë dollarë (52.3 milionë euro)

Affleck renditet i katërti me 55 milionë dollarë (52.3 milionë euro) fitime falë pjesëmarrjes së tij në filmat e tij më të fundit “The Way Back” dhe “The Last Thing He Wanted”.

5. Vin Diesel: 54 milionë dollarë (51.3 milionë euro)

Vin Diesel vijon, duke qenë i pesti në listë me 54 milionë dollarë (51.3 milionë euro) të ardhura falë “Fast & Furious Spy Races”.

6. Akshay Kumar: 48.5 milionë dollarë (46.1 milionë euro)

Ai është i vetmi yll i Bollywood-it që është në vendin e gjashtë në listë me një fitim prej 48.5 milionë dollarësh (46.1 milionë euro), falë serialit të tij të parë të quajtur “The End” në Amazon Prime. Edhe pse një pjesë e madhe e kësaj vlere vjen nga sponsorizimet.

7. Lin- Manuel Miranda: 45.5 milionë dollarë (43.3 milionë euro)

Ai ndodhet në këtë vend me 45.5 milionë dollarë (43.3 milionë euro), falë faktit që Disney bleu të drejtat e shfaqjes Lin-Manuel “Hamilton” për 75 milionë dollarë (71.3 milionë euro). Aktori shpreson të fitojë të ardhura të mëdha nga filmi i tij i ardhshëm, i cili do të jetë një kopertinë e muzikalit të tij “In The Heights”.

8. Will Smith: 44.5 milionë dollarë

Nuk është hera e parë që Will Smith është në listë, ky është viti i shtatë me radhë, por këtë herë në vendin e tetë me një vlerë prej 44.5 milionë dollarësh. Dhe pjesa më e madhe e fitimeve të tij vijnë nga roli i tij në filmin e tij të fundit ende të pa publikuar “King Richard”. Ai kishte të ardhura edhe nga “Bad Boys Forever”, i publikuar në janar të këtij viti.

9. Adam Sandler: 41 milionë dollarë (39 milionë euro)

Nuk është hera e parë që shfaqet në listën e më të paguarve, por këtë vit zë një nga vendet e fundit me 41 milionë dollarëve (39 milionë euro). Këtë herë falë Netflix-it me komedinë e tij të publikuar në janar të quajtur “Murder Mystery”, duke u bërë një nga më të shikuarat.

10. Jackie Chan: 40 milionë dollarë (38 milionë euro)

I fundit në listë është Jackie Chan me 40 milionë dollarë (38 milionë euro). Falë faktit që ai bëri pesë filma vitin e kaluar, por shumë nga fitimet e tij vijnë nga markat. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Publikohet dokumenti që vërteton se kurorëzimi i Luizit me Kiarën ishte fiktiv, fituesi i BBVA rezulton beqar në gjendjen civile

Publikohet dokumenti që vërteton se kurorëzimi i Luizit me Kiarën ishte fiktiv, fituesi i BBVA rezulton beqar në gjendjen civile

Magazina
Eskalon situata, Bledi Mane degradon me fjalor banal ndaj Nita Latifi në emision

Eskalon situata, Bledi Mane degradon me fjalor banal ndaj Nita Latifi në emision

Magazina
Eldita Tarani - shqiptarja që punon për Google dhe nuk heq dorë nga muzika, prek sukseset ndërkombëtare dhe ia dedikon ato babait të saj

Eldita Tarani - shqiptarja që punon për Google dhe nuk heq dorë nga muzika, prek sukseset ndërkombëtare dhe ia dedikon ato babait të saj

Butrint Avdyli
Stresi thotë se është i gatshëm të vijë në Kosovë, nëse përkeqësohet situata në veri

Stresi thotë se është i gatshëm të vijë në Kosovë, nëse përkeqësohet situata në veri

Magazina
Eni Çobani paralajmëron ashpër Violeta Kukajn: Ndalni kërcënimet, do e ktheni pasurinë e marrë

Eni Çobani paralajmëron ashpër Violeta Kukajn: Ndalni kërcënimet, do e ktheni pasurinë e marrë

Magazina
Flaka Krelani merr vëmendjen me paraqitjen provokuese rrugëve të New Yorkut

Flaka Krelani merr vëmendjen me paraqitjen provokuese rrugëve të New Yorkut

Magazina
Kalo në kategori