FourFourTwo përpiluar një listë ku gjenden 10 portierët më të mirë në futbollin botëror aktualisht.

Sipas FourFourTwo, Jan Oblak i Atletico Madridit është portieri më i mirë në botë aktualisht.

Oblak ka luajtur në të 34 ndeshjet e tyre në kampionat dhe ka pësuar vetëm 22 gola.

Vendi i parë mund t’i takonte edhe Edersonin të Manchester Cityt. Neuer zë vendin e tretë duke e plotësuar podiumin. Portieri gjerman vazhdon me këtë formë për disa vjet edhe pse kishte rënie herë pas here, por mbetet ndër më të mirët.

Edouard Mendy i Chelseat është renditur më mirë se portieri i Liverpool, Alisson. Navas dhe Ter-Stegen gjithashtu bëjnë pjesë në top 10.

10. Peter Gulasci (RB Leipzig)

Bundesliga | RB Leipzig's Peter Gulacsi: "Our strength in depth sets us apart from the rest of the Bundesliga"

9. Marc-Andre ter Stegen (Barcelona)

8. Keylor Navas (PSG)

7. Samir Handanovic (Inter Milan)

6. Alisson (Liverpool)

5. Edouard Mendy (Chelsea)

4. Thibaut Courtois (Real Madrid)

3. Manuel Neuer (Bayern Munich)

2. Ederson (Manchester City)

1. Jan Oblak (Atletico Madrid)

/Telegrafi/