LAJMI I FUNDIT:

De Ligt flet edhe një herë për largimin nga Juventusi dhe tregon pse zgjodhi Bayern Munichin

De Ligt flet edhe një herë për largimin nga Juventusi dhe tregon pse zgjodhi Bayern Munichin

Matthijs de Ligt ka folur edhe një herë pse vendosi të largohej nga Juventusi për në Bayern Munich këtë verë, duke e ndjerë se ‘ishte koha për një sfidë të re’.

Reklama

Mbrojtësi 22-vjeçar holandez iu bashkua bavarezëve muajin e kaluar në një marrëveshje me vlerë rreth 77 milionë euro në total, duke u larguar nga Juventusi pas një periudhe trevjeçare.

De Ligt ishte lojtar i rregullt i formacionit në Torino dhe punoi ngushtë me Leonardo Bonucci dhe Giorgio Chiellini.

Duke folur për Kicker, De Ligt fillimisht shpjegoi pse ai donte të largohej nga Juventusi këtë verë.

“Më kishin mbetur edhe dy vite në kontratën time me Juventusin, u kompetova si mbrojtës, por ndjeva se ishte koha për një sfidë të re, një mjedis të ri. Në qershor Bayern Munich ra në kontakt dhe unë u interesova menjëherë”.

“Kur luan për klube të mëdha si Bayern Munich, gjithmonë ke presion. Stili i lojës këtu më përshtatet, sepse skuadra është e orientuar drejt sulmit”, ka thënë holandezi.

Gjatë tre viteve të tij në Torino, De Ligt bëri 117 paraqitje në të gjitha garat, duke ndihmuar skuadrën të fitonte një Scudetto, një Coppa Italia dhe një Supercoppa Italiana.

Ai shënoi tetë gola dhe dha tre asistime për klubin. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Ilkay Gundogan 'pajtohet me një marrëveshje trevjeçare' për t'u larguar nga Man City

Ilkay Gundogan 'pajtohet me një marrëveshje trevjeçare' për t'u larguar nga Man City

Ndërkombëtare
Më në fund zgjidhet debati për 'GOAT', tashmë ka një fitues të qartë

Më në fund zgjidhet debati për 'GOAT', tashmë ka një fitues të qartë

Ndërkombëtare
Tuchel kërkon largimin e shtatë yjeve nga Bayern Munichu këtë verë, Sadio Mane mund të jetë largimi kryesor

Tuchel kërkon largimin e shtatë yjeve nga Bayern Munichu këtë verë, Sadio Mane mund të jetë largimi kryesor

Bundesliga
Zyrtare: Konrad Laimer, lojtar i ri i Bayern Munichut

Zyrtare: Konrad Laimer, lojtar i ri i Bayern Munichut

Bundesliga
Zbulohet klubi dhe oferta për Sergio Ramosin nga Arabia Saudite

Zbulohet klubi dhe oferta për Sergio Ramosin nga Arabia Saudite

Ligat tjera
Ai vuajti dhe u refuzua për shkak të pamjes së tij - tani është hero pasi i solli West Hamit trofeun pas 43 vitesh

Ai vuajti dhe u refuzua për shkak të pamjes së tij - tani është hero pasi i solli West Hamit trofeun pas 43 vitesh

Ligat tjera
Kalo në kategori