Mbrojtësi anësor, Dani Alves e ndihmoi Brazilin të sigurojë medaljen e artë olimpike dhe kështu e ngriti trofeun e 43-të madhor apo të 44-tin në përgjithësi në karrierën e tij të shquar.

Me fitoren 2-1 pas kohës shtesë ndaj Spanjës në “Tokio 2020”, mbrojtësi 38-vjeçar i Sao Paulos ka përmirësuar rekordin e tij tashmë të pabesueshëm.

Braziliani, karriera e të cilit përfshin klube si Bahia, Sevilla, Paris Saint-Germain dhe Barcelona, ​​ka fituar titullin e tij të 44-të në përgjithësi.

Dy prej tyre erdhën gjatë kohës së tij me Juventusin në sezonin 2017-18, kur ai fitoi Serie A dhe Coppa Italia nën stadin e parë të Max Allegri me klubin, ndërsa te Barcelona fitoi plot 23 tituj.

Reklama

Alves realisht ka 43 trofe madhor dhe një trofe me ekipin e Brazilit U20, duke çuar në 44 numrin total të trofeve.

Reklama
Dhjetë lojtarët me më shumë trofe të fituar në shekullin XXI – Messi i treti, Ronaldo i shtati Dhjetë lojtarët me më shumë trofe të fituar në shekullin XXI – Messi i treti, Ronaldo i shtati

44 trofetë e Alvesit me klube dhe kombëtare

Barcelona: 23La Liga (6), Copa del Rey (4), Superkupa e Spanjës (4), Liga e Kampionëve (3), Superkupa e Evropës (3), FIFA Kupa e Botës për Klube (3)

Paris Saint-Germain: 6Ligue 1 (2), Coupe de France (1), Coupe de la Ligue (1), Trophees des Champions (1)

Sevilla: 5Copa del Rey, Superkupa e Spanjës, Liga e Evropës (2), Superkupa e Evropës

Juventus: 2Serie A, Coppa Italia

Bahia: 1Copa do Nordeste

Reklama

Sao Paulo: 1Campionato Paulista

Brazil: 6 – Copa America (2), Kupa e Konfederatave (2), Olimpiada, Kupa e Botës U20

/Telegrafi/