LAJMI I FUNDIT:

Bruce Willis duket në formë të mirë teksa shijon një dalje në Los Angeles disa muaj pasi zbuloi se vuan nga sëmundja e afazisë

Bruce Willis duket në formë të mirë teksa shijon një dalje në Los Angeles disa muaj pasi zbuloi se vuan nga sëmundja e afazisë

Bruce Willis dukej në formë të mirë të martën (13 shtator), teksa po shijonte një dalje për të bërë blerje.

Reklama

Ylli i Hollivudit, 67 vjeç, i cili zbuloi diagnozën e tij të afazisë në mars, bëri një vizitë në Brentwood Country Mart në Los Angeles.

Aktori i “Sixth Sense” dukej i lumtur dhe i shëndetshëm ndërsa doli jashtë, teksa u pa me një dukje të thjesht me një bluzë dhe pantallona.

Bruce kishte veshur një kapele ngjyrë të kaltër dhe atlete gri dhe të bardhë për të kompletuar pamjen e tij sportive.

Kjo shënon një nga daljet e rralla publike që kur Bruce u diagnostikua me afazi në fillim të këtij viti, shkruan DailyMail.

Së fundmi, gruaja e Bruce, Emma Heming Willis tha se ajo përballet me pikëllimin duke zbuluar hobi të reja, duke bërë gjëra jashtë zonës së saj të rehatisë dhe duke qëndruar aktive pas diagnozës së burrit të saj.

Beteja shëndetësore e yllit të “Pulp Fiction” – e cila ka ndikuar në aftësinë e tij për të folur dhe kuptuar fjalimin – u nda nga familja e tij në mediat sociale pesë muaj më parë.

Emma, ​​së bashku me ish-bashkëshorten e tij Demi Moore dhe fëmijët e tyre lëshuan një deklaratë të përbashkët përmes Instagramit më 30 mars duke njoftuar diagnozën e Bruce.

Ata thanë se ikona e Hollivudit “ka pasur disa probleme shëndetësore dhe së fundmi është diagnostikuar me afazi, e cila po ndikon në aftësitë e tij njohëse”.

Zbulimi përfshinte edhe vendimin e aktorit për t’u larguar nga aktrimi.

Klinika Mayo e përkufizon afazinë si ‘një gjendje që ndikon në aftësinë tuaj për të komunikuar’ që ‘mund të ndikojë në të folurit tuaj, si dhe në mënyrën se si shkruani dhe kuptoni gjuhën e folur dhe të shkruar’.

Familja e aktorit nuk bëri të ditur se çfarë e solli përballjen e tij me afazinë, e cila ka një sërë shkaqesh të mundshme.

Gjendja mund të ndodhë pas një dëmtimi në kokë ose goditje në tru, ose mund të jetë një paraardhës i një tumori të trurit ose sëmundjes Alzheimer.

Pacientët që jetojnë me këtë gjendje zakonisht trajtohen me terapi të të folurit dhe mësohen mënyra për të komunikuar jo verbalisht. /Telegrafi/


Në trend Magazina

Më shumë
Rikthehen sërish bashkë - Ariana Lirey bën tatuazh mbiemrin e Don Xhonit

Rikthehen sërish bashkë - Ariana Lirey bën tatuazh mbiemrin e Don Xhonit

Magazina
Olta Gixhari shfaqet tërë shkëlqim në paraqitjen nga bregdeti

Olta Gixhari shfaqet tërë shkëlqim në paraqitjen nga bregdeti

Magazina
Mediat angleze shkruajnë për modelen nga Kosova - Franceska Murati, refugjatja që dikur bullizohej në shkollë u shpall

Mediat angleze shkruajnë për modelen nga Kosova - Franceska Murati, refugjatja që dikur bullizohej në shkollë u shpall "Mis Central London"

Magazina
Blero i bën një dedikim emocional të dashurës së re për ditëlindje: I yti që nga prekja e parë, i yti përjetësisht

Blero i bën një dedikim emocional të dashurës së re për ditëlindje: I yti që nga prekja e parë, i yti përjetësisht

Magazina
Keisi Medini thekson linjat trupore në bikini

Keisi Medini thekson linjat trupore në bikini

Magazina
Bëri bashkëpunime me disa këngëtarë, Albulena Ukaj iu përgjigjet kritikave

Bëri bashkëpunime me disa këngëtarë, Albulena Ukaj iu përgjigjet kritikave

Magazina
Kalo në kategori