Irani ka shkatërruar shtëpinë në pronësi të një anëtari të familjes së një alpinisteje iraniane, e cila konkurroi në një garë jashtë shtetit pa shaminë e saj.

Reklama

Në videon e publikuar, vëllai i alpinistes iraniane Elnaz Rekabi, që gjithashtu është një sportist, shihet duke qarë pranë rrënojave të një shtëpie.

Rekabi që është 33 vjeçe, dhe vëllai i saj Davoud thuhet se u arrestuan të dy pas kthimit të saj në Iran pas turneut në Korenë e Jugut në tetor, në të cilin ajo garoi pa shami.

Elnaz Rekabi garon gjatë finales së gurëve për femra të Kampionatit Aziatik të Federatës Ndërkombëtare të Ngjitjes Sportive në Seul, Koreja e Jugut, më 16 tetor 2022

Shumë e morën këtë veprim si shenjë solidariteti për protestat mbarëkombëtare në atdheun e saj, të shkaktuara nga vdekja e 22-vjeçares, Mahsa Amini në paraburgimin e policisë.

Reklama

Sipas mediave lokale, shtëpia nuk u shkatërrua si një akt hakmarrjeje ndaj paraqitjes së Rekabit në Korenë e Jugut.

Reklama

Agjencia e lajmeve Tasnim tha se shtëpia ishte rrafshuar nga autoritetet përpara se Rekabi të merrte pjesë në garë, duke shtuar se zoti Rekabi nuk kishte lejen e duhur për ndërtimin e saj.

Alpinistja iraniane Elnaz Rekabi, e veshur me një fashë, garon gjatë finales së gurëve të grave të Kampionatit Aziatik të IFSC në Seul, Kore e Jugut

Pasi mbërriti në aeroportin ndërkombëtar Imam Khomeini jashtë Teheranit, ajo përsëriti shpjegimin  që e përshkruante atë që nuk mbante hixhabin si ‘të paqëllimshme’.

Qeveria iraniane ushtron vazhdimisht presion mbi aktivistët brenda dhe jashtë vendit, duke transmetuar shpesh ato që grupet e të drejtave i përshkruajnë si rrëfime të detyruara në televizionin shtetëror – të njëjtat kamera që ajo iu drejtua kur mbërriti në shtëpi. /Telegrafi/

Reklama