LAJMI I FUNDIT:

Zyrtare: Benjamin Sesko është i RB Leipzigut

Zyrtare: Benjamin Sesko është i RB Leipzigut

Rasenball Sport Leipzig e ka transferuar zyrtarisht Benjamin Seskon nga klubi simotra, Red Bull Salzburg.

Reklama

Sulmuesi do të jetë i huazuar te skuadra austriake deri në vitin 2023, derisa në verën e vitit të ardhshme do të kalojë në Bundesligë, në një kontratë deri në vitin 2028.

“RB Leipzig ka nënshkruar me ndërkombëtarin slloven Benjamin Šeško dhe do të forcohet me një xhevahir absolut. 19-vjeçari do të kalojë nga FC Red Bull Salzburg në Leipzig më 1 korrik 2023 dhe do të ketë një kontratë pesëvjeçare deri në vitin 2028. Në sezonin 2022/23, sulmuesi në përputhje me rrethanat do të vazhdojë të shënojë gola për kampionët austriak”, thuhet në komunikatën e RB Leipzig.

Afati kalimtar veror 2022
Lexo po ashtu Afati kalimtar veror 2022

“I stërvitur në NK Krško dhe NK Domžale në Slloveni, sulmuesi 1.95 metra i gjatë kaloi në FC Red Bull Salzburg në vitin 2019, ku fillimisht u shfaq si huazim për FC Liefering dhe u përdor në divizionin e dytë”.

“Benjamin Šeško fitoi dopietën me Salzburgun dhe ishte golashënuesi më i mirë në Kupën ÖFB, kompeticionin e kupës së Austrisë, me pesë gola në pesë ndeshje”, thuhet më tej në komunikatë.

Chelsea, Manchester United dhe Real Madridit, ishin të gjithë të interesuar, por Leipzig e mori atë nga klubi simotra. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Arbnor Muja i reagon Alain Giresses në lidhje me ftesën për ndeshjet e qershorit

Arbnor Muja i reagon Alain Giresses në lidhje me ftesën për ndeshjet e qershorit

Përfaqësuesja e Kosovës
Eden Hazard nuk do të pensionohet nga futbolli, ka gjetur klubin e ri

Eden Hazard nuk do të pensionohet nga futbolli, ka gjetur klubin e ri

Ligat tjera
Sa para do të arkëtojë Manchester City nëse e fiton Ligën e Kampionëve nesër mbrëma

Sa para do të arkëtojë Manchester City nëse e fiton Ligën e Kampionëve nesër mbrëma

Liga e Kampionëve
Football Benchmark: Këto janë dhjetë klubet më të vlefshme në botë, Man City rrëzon nga froni Real Madridin

Football Benchmark: Këto janë dhjetë klubet më të vlefshme në botë, Man City rrëzon nga froni Real Madridin

Ndërkombëtare
Presidenti i Milanit tregon pse u shkarkua Maldini: Nuk kemi më nevojë për të

Presidenti i Milanit tregon pse u shkarkua Maldini: Nuk kemi më nevojë për të

Serie A
Liga Premier do të bëjë një ndryshim të madh në VAR sezonin e ardhshëm

Liga Premier do të bëjë një ndryshim të madh në VAR sezonin e ardhshëm

Premier League
Kalo në kategori