Janë zbuluar detaje të reja rreth vdekjes së regjisorit legjendar, Jean-Luc Godard.

Sipas informacioneve të fundit, ai thuhet se vdiq nga vetëvrasja e asistuar në Zvicër.

Avokati i regjisorit legjendar franko-zviceran konfirmoi këtë mëngjes se Godard zgjodhi t’i jepte fund jetës së tij në moshën 91-vjeçare pas një beteje të gjatë me ‘sëmundjet e shumta shfuqizuese’.

Godard vdiq në shtëpinë e tij në qytetin zviceran Rolle, në liqenin e Gjenevës, tha familja e tij në një deklaratë, duke shtuar se ai do të digjet dhe nuk do të ketë ceremoni zyrtare, shkruan DailyMail.

Ndërsa eutanazia në Zvicër është e paligjshme sepse përfshin një individ të ndryshëm nga pacienti që merr një rol aktiv në vdekjen e tyre, mjekët mund të përshkruajnë një koktej droge, të cilat, nëse gëlltiten ose injektohen nëpërmjet një pike intravenoze, i lejojnë pacientit të marrë jetën e tij.

Reklama
Reklama

E përditshmja franceze Liberation citoi një person të afërt me familjen të thoshte se ‘ishte vendimi i Godard dhe ishte e rëndësishme për të që njerëzit të dinin për të’.

Godard ishte një nga regjisorët më të mirënjohur në botë, i njohur për filmat francezë të Valës së Re “Breathless and Contempt”, që frymëzoi një brez regjisorësh duke përfshirë Quentin Tarantino dhe Martin Scorsese.

Stili i tij i drejtimit e prishi konvencionin dhe ndihmoi në fillimin e një mënyre të re të krijimit të filmit, me punën me kamerë të dorës, shkurtimet dhe dialogun ekzistencial.

Në festivalin e filmit në Kanë 2014, Godard i tha transmetuesit zviceran RTS se nuk mendonte se do të dëshironte të vazhdonte të jetonte me çdo kusht nëse do të ishte në gjendje të vështirë.

Reklama
Reklama

“Nëse jam shumë i sëmurë, nuk kam asnjë dëshirë të më hipin në një karrocë… aspak”, tha ai.

I pyetur nëse do të konsideronte vdekjen e asistuar në Zvicër, ai tha: ‘po… tani për tani’.

Gjatë një karriere të gjatë që filloi në vitet 1950 si kritik filmi, Godard ishte ndoshta regjisori që theu kufijtë në mesin e kineastëve të Valës së Re që rishkruan rregullat për kamerën, zërin dhe narrativën – duke u rebeluar kundër një tradite të mëparshme të tregimit më formulues.

Quentin Tarantino ishte një fans i madh Godardit, madje ai e quajti kompaninë e tij të prodhimit sipas një prej filmave të tij, “A Band Apart”.

Reklama

I lindur në Paris në vitin 1930, Godard u rrit dhe shkoi në shkollë në Nyon, në brigjet e liqenit të Gjenevës. Ai u kthye në Paris pasi mbaroi shkollën në vitin 1949, ku shpejt u bë pjesë e skenës së Valës së Re të pasluftës.

Reklama

Ai e filloi karrierën e tij në filma duke shkruar për revista filmike përpara se të publikonte filmin e tij të parë, “Breathless”, në vitin 1960, i cili tërhoqi menjëherë vëmendjen e kritikëve.

Godard vazhdoi të bënte filma të rëndësishëm gjatë viteve 1960, duke përfshirë “Le Petit Soldat”, një tipar i diskutueshëm që sugjeronte që qeveria franceze të falte torturën, e cila ishte e ndaluar deri në vitin 1963.

Reklama

Godard ishte martuar dy herë, me aktoret Anna Karina dhe Anne Wiazemsky, të cilat të dyja luajtën në disa nga filmat e tij.

Ishte gjatë martesës së tij katërvjeçare me Karina nga 1961-1965, që Godard shijoi disa nga bashkëpunimet e tij më të paharrueshme në ekran, duke përfshirë në “Vivre sa vie” (1962), “Bande a part” (1964) dhe “Pierrot le Fou” (1965).

Reklama

Ai ishte i martuar me Wiazemsky nga viti 1967 deri në 1979, me aktoren që luajti në filmat e tij “La Chinoise” (1967) dhe “One Plus One” (1968).

Godard u takua me regjisoren zvicerane Anne-Marie Mieville në vitin 1970 me të dy duke u bërë bashkëpunëtorë përpara se të fillonin një marrëdhënie romantike e cila vazhdoi deri në vdekjen e tij.

Reklama

Ai gjithashtu punoi me Rolling Stones në filmin “Sympathy for the Devil’ në 1968.

Godard pati sukses të vazhdueshëm në jetën e mëvonshme. Filmi i tij i vitit 2001 “In Praise of Love” u përzgjodh për festivalin e filmit në Kanë.

Filmi i tij i vitit 2014 “Goodbye to Language” i dha atij çmimin e jurisë në Kanë, dhe Image Book i 2018-ës iu dha një ‘Palmë e Artë speciale’ në festivalin prestigjioz të filmit.

Reklama

Regjisorit iu dha një çmim Nderi i Akademisë në vitin 2010, por nuk mori pjesë në ceremoni. /Telegrafi/