Me Xhakën si kapiten, Arsenali mposht Newcastlen për ta filluar sezonin me fitore

Newcastle vs Arsenal (Foto: Stu Forster/Getty Images/Guliver)

Arsenali e ka filluar sezonin e ri 2019/20 në Ligën Premier me fitore, pasi e ka mposhtur në udhëtim Newcastle Unitedin me rezultat minimal 0-1.

Pjesa e parë fillojë mjaftë furishëm, por pa gola, derisa Miguel Almiron u ndëshkua me karton të verdhë në minutën e 18-të, e që nga kartonët nuk shpëtuan as Reiss Nelson (25′) dhe Henkrikh Mkhitaryan (37′).

Pjesa e dytë i takoi skuadrës londineze që për kapiten e kishte mesfushorin shqiptar Granit Xhaka.

Pierre-Emerick Aubameyang e hapi llogarinë për Gunner në minutën e 58-të, pas asistimit që pranoi nga Maitland-Niles, e që në fund rezultoi të jetë goli i vetëm.

Te Arsenali në këtë përballje kanë debutuar edhe tri transferimet e reja si, Dani Ceballos, që e zëvendësoi Joseph Willockin (64′), Nicolas Pepe, që hyri në vend të Reiss Nelson (71′) dhe Martinelli (84′).

Topçinjtë me këtë fitore u bashkohen edhe skuadrave si, Manchester City, Liverpool dhe Tottenham Hotspur, që po ashtu kanë fituar përballjet e para. /Telegrafi/

View this post on Instagram

Arsenal 1 – 0 Newcastle

A post shared by Football is healthly (@avropa_futbolu22) on Aug 11, 2019 at 8:34am PDT

Shkëlqeu me paraqitjet e tij, Real Madridi e shpërblen me kontratë të re veteranin e ekipit

Publikohet biseda e gjyqtarit me dhomën e VAR-it për golin ‘fantazmë’ të Lamine Yamal

Një tjetër top trajner refuzon Bayernin

Bellingham bëhet fitues i çmimit prestigjioz – atë nuk arritën ta fitojnë as Ronaldo as Messi

Real Madridi nxjerr në shitje biletat për ndeshjen kundër Bayern Munichut, mësohen çmimet