VAR-i ka ndërhyrë plot tetë herë në ndeshjen gjysmëfinale të Superkupës së Spanjës, ndërmjet Barcelonës dhe Atletico Madridit që u zhvillua të enjten mbrëma në Arabinë Saudite.

Goli Lionel Messit u anulua për prekje të topit me dorë, derisa 13 minuta më pas, u anulua edhe goli i Gerard Pique, pasi paraprakisht Arturo Vidal që e dhuroi asistimin u konsiderua se ndodhej në pozitë jashtë loje.

Messi dhe Joao Felix patën konfrontim verbal, Suarez iu bashkua zënkës që krijoi tollovi të madhe Messi dhe Joao Felix patën konfrontim verbal, Suarez iu bashkua zënkës që krijoi tollovi të madhe

Teknologjia e re, po ashtu, e rishikoi penalltinë e mundshme të Saul dhe konstatoi se ishte njëmbëdhjetëmetërsh, nga i cili Alvaro Morata e shënoi golin e barazimit.

Atletico ka mundur të merrte një tjetër penallti, kur topi e preku dorën e Gerard Pique, por sistemi VAR nuk i kërkoi gjyqtarit që ta shikonte në monitor. Dora e mbrojtësit të Barcës u konsiderua se ndodhej në pozitë normale në raport me trupin e tij.

Në fund, teknologjia e vijës së golit ndërhyri për t’ia konfirmuar golin e fitores Atletico Madridit, skuadër e cila triumfoi me rezultat 3-2 dhe në finale do të luajë kundër Real Madridit. /Telegrafi/