UEFA ka publikuar listën me top 10 klubet më të mira në Evropë për momentin bazuar në renditjen e koeficientëve të tyre.

Është e drejtë të thuhet se renditja ka hutuar shumë tifozë të futbollit – veçanërisht për shkak të faktit se Real Madridi, kampioni në fuqi i Evropës, e gjen veten të gjashtin në listë.

Ndërkohë, Bayern Munich është rrëzuar nga vendi i parë nga Manchester City.

10 klubet më të mira të UEFA-s (Bazuar në koeficientin pesëvjeçar):

1# (+1 ndryshim nga viti i kaluar) Man City (ENG) 131.000

2# (-1) Bayern (GER) 130.000

3# (=) Liverpool (ENG) 123.000

Reklama

4# (=) Chelsea (ENG) 123.000

5# (+1) Paris Saint-Germain (FRA) 112.000

6# (-1) Real Madrid (ESP) 110.000

7# (=) Barcelona (ESP) 98.000

Reklama

8# (+1) Man United (ENG) 97.000

9# (-1) Juventus (ITA) 90.000

10# Ajax (NED) 89.000

E habitshme, ndoshta. Por, është Real Madridi poshtë në pozitën e gjashtë – pavarësisht se fitoi Ligën e Kampionëve, La Ligën, Superkupën e Spanjës dhe Superkupën e UEFA-s – kjo ka habitur shumë në mediat sociale.

Megjithatë, siç thekson Euan McTear, Real Madridi është i gjashti sepse renditja përfshin gjithashtu sezonet 2018-19 dhe 2019-20 – kur gjigantët spanjollë u eliminuan nga Liga e Kampionëve në raundin e 16-të.

Si llogariten koeficientët e UEFA-s?

Reklama

Një artikull i vitit 2018, i publikuar në faqen zyrtare të UEFA-s , thotë: “Koeficientët e klubeve bazohen në rezultatet e klubeve që konkurrojnë në pesë sezonet e mëparshme të Ligës së Kampionëve të UEFA-s, Ligën e Evropës dhe Ligën e Konferencës. Renditjet përcaktojnë se si do të vendoset secili klub në shortet përkatëse të garave të UEFA-s”.

Reklama

Bëhet më e ndërlikuar me pikët që u jepen skuadrave që përparojnë në garat e Ligës së Kampionëve dhe Ligës së Evropës.

UEFA ka emëruar gjithashtu ligat me renditjen më të mirë – përsëri, bazuar në pesë vitet e mëparshme.

Anglia është ende në krye pasi e rrëzoi Spanjën nga vendi i parë 12 muaj më parë.

Reklama

Këtu është Top 10-ja aktuale:

1# (=) Anglia 103.141

2# (=) Spanja 88.855

3# (+1) Gjermania 79.106

4# (-1) Italia 71.497

5# (=) Franca 59.497

6# (+1) Hollanda 56.700

7# (-1) Portugalia 53.716

8# *Belgjika 38.600

9# (=) Skocia 36.400

10# (-2) Austria 33.600. /Telegrafi/