Manchester Unitedi është nikoqir i rivalit të urryer, Liverpoolit, në derbin e vlefshëm për javën e nëntë në Ligën Premier.

Vendi: Old Trafford

Koha: E diel, ora 17:30

Lajmet rreth ekipeve

Man Utd

Ole Gunnar Solskjaer ka konfirmuar se shpreson të rikthen Aaron Wan-Bissaka dhe Anthony Martial për derbin ndaj rivalëve të Liverpoolit. Luke Shaë gjithashtu do të kërkojë të kthehet, me Ashley Young ose Axel Tuanzebe të gatshëm të debutetojë në të majtë.

Sidoqoftë, Solskjaer ka konfirmuar se David de Gea dhe Paul Pogba mbeten jashtë të dy. Lëndimi që De Gea mori në detyrë ndërkombëtare nuk është aq i keq sa u mendua fillimisht, por Pogba nuk ka arritur të rikuperohet në kohë nga një dëmtim në këmbë i marrë para pushimit.

Victor Lindelof është rikuperuar nga një dëmtim në shpinë dhe do të shpresojë të rimarr një vend titullari në qendrën e mbrojtjes për skuadrën vendase.

Daniel James pësoi një dëmtim në kokë për Uellsin gjatë pushimit ndërkombëtar dhe mund të ketë nevojë për vlerësim nga stafi mjekësor i United përpara ndeshjes së sotme.

Phil Jones, Jesse Lingard, Eric Bailly, Diogo Dalot dhe Timothy Fosu-Mensah janë shqetësimet tjera për Solskjaerin shkaku i lëndimeve.

Liverpool

Lajmi i madh për Liverpoolin është se Alisson është gati të bëjë rikthimin e tij pasi humbi 11 ndeshjet e fundit të Liverpooli shkaku i dëmtimit. Me gjithë shfaqjet e mira të Adrian, Alisson pritet të kthehet menjëherë si titullar.

Joel Matip është përsëri në stërvitje të plotë dhe pritet të jetë gjithashtu titullar në Old Trafford, ndërsa Trent Alexander-Arnold, i cili ishte një zëvendësues i papërdorur në dy ndeshjet e Anglisë gjatë pushimit, do të jetë i freskët këtu.

Mohamed Salah shpëtoi nga dëmtimi serioz në fitoren e Liverpoolit ndaj Leicester Cityt para pushimit ndërkombëtar, por ende vlerësohet si dyshim për ndeshjen e së dielës.

Harvey Elliott është pezulluar nga gjitha aktivitetet nga Liverpooli për 14 ditë pasi pranoi fyerjet për Harry Kane në një video nga muaji qershori. Ai nuk do të paraqitej këtu gjithsesi.

Fakte

Liverpooli ka fituar 17 ndeshjet e fundit të tyre në Ligën Premier.

Liverpooli ka fituar në të dy pjesët e ndeshjeve në 10 nga 11 ndeshjet e fundit në Ligën Premier.

Liverpooli ka shënuar të paktën dy gola në 16 nga 17 ndeshjet e fundit në Ligën Premier.

Man Utd - Liverpool, formacionet e mundshme në derbin anglez Man Utd - Liverpool, formacionet e mundshme në derbin anglez

Ka pasur më pak se tri gola të shënuara në pesë ndeshjet e fundit të Manchester Unitedit në Ligën Premier.

Ka pasur mbi tri gola të shënuar në shtatë nga tetë ndeshjet e fundit të Liverpoolit në Ligën Premier.

Analizë

Manchester United tashmë është 15 pikë pas Liverpoolit pas vetëm tetë ndeshjeve në ligë të luajtura këtë sezon.

Ekipi i Solskjaerit ka shënuar më shumë se një herë vetëm tri herë nga 23 ndeshjet e tyre të fundit dhe kjo thjesht nuk do të jetë aq e mirë sa të marrë diçka më shumë nga kjo ndeshje.

Epërsia e Reds në krye të Ligës Premier mund të shkurtohet në pesë pikë pas përballjes me Unitedin në Old Trafford. Skuadra e Kloppit ka një rekord prej 100 për qind në ligë këtë sezon me tetë fitore.

Goal.com zgjedh formacionin e dekadës në Ligën Premier, dominohet nga lojtarët e Man Cityt   Goal.com zgjedh formacionin e dekadës në Ligën Premier, dominohet nga lojtarët e Man Cityt  

Ndërsa Liverpool përgatitet të mirëpresë rikthimin e Alissonit, Unitedi pritet të jetë pa De Gean sot. Spanjolli mori një dëmtim në muskuj gjatë pushimit ndërkombëtar dhe mungesa e tij është një goditje e madhe për vendasit.

Unitedi çuditërisht janë të pamposhtur në gjashtë ndeshjet e tyre të fundit në shtëpi kundër Liverpoolit (3 fitore, 3 barazime), por nuk pritet të marrin as një pikë sot.

Parashikim: Man Utd 0-2 Liverpool

/Telegrafi/