Steven Spielberg do të prodhojë shumë filma të rinj për Netflix çdo vit, tha kompania të hënën, në një marrëveshje të madhe që nxjerr në pah se si Hollywoodi është i përfshirë plotësisht në platformat e transmetimit.

Partneriteti me drejtorin e lartë të Tinseltown është një grusht-shteti për Netflix në një kohë kur konkurrenca me rivalët përfshirë Disney + dhe HBO Max po vazhdon të rritet.

Ai gjithashtu ndjek raportet që Spielberg kishte qenë skeptik në lidhje me transmetimin në vitet e fundit, dhe madje kishte ndaluar filma të Netflix nga e drejta për ‘Oscar’ – pretendime që regjisori legjendar i “Jaws” dhe “Schindler’s List” i ka hedhur poshtë si false.

Steven Spielberg (Foto: AP/File)

Në një deklaratë të përbashkët në lidhje me marrëveshjen e Netflix, Spielberg vlerësoi ‘këtë rrugë të re për filmat tanë’ si një ‘mundësi mahnitëse për të treguar histori të reja së bashku dhe për të arritur audiencën në mënyra të reja’.

Aktori gjithashtu vlerësoi marrëdhënien e tij të ngushtë me CEO-n e Netflix, Ted Sarandos.

Të gjitha lajmet nga Steven Spielberg Të gjitha lajmet nga Steven Spielberg

“Ne mezi presim të shkojmë në punë me ekipin e Amblin dhe jemi të nderuar dhe të entuziazmuar që jemi pjesë e këtij kapitulli të historisë kinematografike të Steven”, tha Sarandos.

Partnerët Amblin të Spielberg do të vazhdojnë të bëjnë përmbajtje për Universal, një nga studiot kryesore më të vjetra të Tinseltown, ndërsa “West Side Story” i tij i ardhshëm do të dalë nga 20 Century Studios në pronësi të Disney.

Steven Spielberg (Foto: Getty Images)

Njoftimi i së hënës nuk specifikon nëse Spielberg, i cili vitet e fundit ka prodhuar shumë më shumë filma sesa ka drejtuar, do të udhëheq personalisht ndonjë nga filmat e Netflix.

Marrëveshja e së hënës gjithashtu nuk tha nëse filmat e Spielberg për Netflix do të shfaqeshin gjithashtu të parët në ekranin e madh.

Steven Spielberg (Foto: Getty Images)

Regjisorë të tjerë të lartë të cilët së fundmi kanë bashkuar forcat me Netflix janë: Martin Scorsese (“The Irishman”), Spike Lee (“Da 5 Bloods”) dhe David Fincher (“Mank”). /Telegrafi/