Tabela e plotë e Ligës Premier do të dukej shumë ndryshe pa VAR këtë sezon. Manchester City u kurorëzua kampion për herë të katërt në pesë vjet të dielën e javës së kaluar pas një dite dramatike të fundit të edicionit.

Në fund të çdo sezoni, fansat në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar e shohin atë vendim dhe thonë ‘nëse VAR nuk do të ishte, ne do të ishim më lart në tabelë’.

Për disa është e vërtetë. Për të tjerët, nuk mund të ishte më keq ose më mirë. ESPN ka mbajtur një ecuri të ligës angleze, dhe mund të vërehen disa ndryshime në tabelë.

Liverpooli do ta kishte fituar titullin, nëse në Ligën Premier do të bëheshin kalkulimet me rezultat të përgjithshëm Liverpooli do ta kishte fituar titullin, nëse në Ligën Premier do të bëheshin kalkulimet me rezultat të përgjithshëm

Metodologjia e tyre do të thotë se ata kanë përfshirë vetëm përdorimin e parë të VAR në çdo lojë. Ekziston mundësia që një e dyta apo edhe e treta e vendimeve me video asistentin e gjytarit të jenë të gabuara.

Gabimet e shënuara nga VAR jepen si gola për sa kohë që skuadra ishte duke barazuar apo humbur dhe ka një përqindje konvertimi 50 për qind.

Pa analizë të mëtejshme, shikoni të gjithë tabelën e Ligës Premier nëse VAR-i nuk do të përdorej në këtë sezon që sapo përfundoi:

Kredia e imazhit: Alamy

Manchester City — 94 (+2 pikë më lartë)

Liverpool — 92 (Pa ndryshim)

Chelsea — 74 (Pa ndryshim)

Arsenal — 73 (+4 pikë më lartë)

Guardiola me fjalë të përzgjedhura për lojtarët e tij, "telefonata" me Real Madridin - derisa i çon mesazh edhe Liverpoolit Guardiola me fjalë të përzgjedhura për lojtarët e tij, "telefonata" me Real Madridin - derisa i çon mesazh edhe Liverpoolit

Tottenham — 69 (-2 pikë më pak)

Leicester — 58 (+6 pikë më lartë)

West Ham — 56 (Pa ndryshim)

Manchester United — 56 (-2 pikë më pak)

Brighton — 50 (-1 pikë më pak)

Newcastle — 49 (ngritët një vend më lartë)

Wolves — 48 (-3 pikë më pak)

Deklaratë me klas nga Klopp pas shpalljes së Cityt si kampion i Ligës Premier Deklaratë me klas nga Klopp pas shpalljes së Cityt si kampion i Ligës Premier

Brentford — 48 (+2 pikë më lartë)

Crystal Palace — 46 (-2 pikë më pak)

Aston Villa – 43 (-2 më pak)

Everton – 43 (+4 pikë më lartë)

Southampton – 37 (-3 më pak)

Dikush përgënjeshtroi se Aston Villa kishte barazuar rezultatin ndaj Cityt, shikoni festën 'dëshpërues' të tifozëve të Liverpoolit Dikush përgënjeshtroi se Aston Villa kishte barazuar rezultatin ndaj Cityt, shikoni festën 'dëshpërues' të tifozëve të Liverpoolit

Burnley – 36 (+1 pikë më lartë)

Leeds – 36 (-2 pikë më pak)

Norwich – 23 (+1 pikë më lartë)

Watford – 20 (-3 pikë më pak) /Telegrafi/