LAJMI I FUNDIT:

Si mundet Serie A që ta sigurojë vendin e gjashtë që e dërgon në Ligën e Kampionëve?

Si mundet Serie A që ta sigurojë vendin e gjashtë që e dërgon në Ligën e Kampionëve?

Tani është e konfirmuar se Atalanta, Bologna, Juventus, Milan dhe Interi janë kualifikuar për Ligën e Kampionëve 2024/2025, por është e mundshme që edhe një ekip tjetër t’i bashkohet atyre.

Atalanta mori tri pikët që i nevojiteshin me një fitore 2-0 në udhëtim ndaj Lecces, e cila i garantoi atyre pozitën e tyre në top pesëshe.


Ky është një rikthim në Ligën e Kampionëve pas një mungese prej tri vitesh për djelmoshat nga Bergamo, të cilët janë duke u bërë gati për finalen e Ligës së Evropës ndaj Bayer Leverkusenit.

Kjo do të thotë se Atalanta nuk mund të tejkalohet nga Roma ose Lazio, kështu që ekipet e konfirmuara që do marrin pjesë në Ligën e Kampionëve janë Interi, Milani, Juventusi, Bologna dhe Atalanta.

Milani hap bisedimet me trajnerin që fitoi Kupën e Botës, por Fonseca është ende favorit
Lexo po ashtu Milani hap bisedimet me trajnerin që fitoi Kupën e Botës, por Fonseca është ende favorit

Sidoqoftë, është e mundshme që Italia të sigurojë edhe vendin e gjashtë, në një garë më të zgjeruar, por vetëm nëse kushte të caktuara plotësohen.

Ata kanë nevojë që Atalanta ta fitojë Ligën e Evropës më datë 27 maj, por gjithashtu të përfundojë në pozitën e pestë në ligë.

Nëse Atalanta arrin ta tejkalojë Bolognan ose Juventusin dhe të renditet në pozitën e katërt, atëherë triumfi në Ligën e Evropës do të bëhej i pavlefshëm.

Kjo për shkak se rregullat për një vend shtesë ishin caktuar para se të fillojë sezoni dhe ato i takojnë një ekipi i cili përfundon jashtë top katërshes në Serie A./Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Tifozi shqiptar humbi rrugën mes spanjollëve, shikoni se si përfundoi

Tifozi shqiptar humbi rrugën mes spanjollëve, shikoni se si përfundoi

Kombëtarja e Shqipërisë
Merr fund aventura e Shqipërisë në Euro 2024, mposhtemi minimalisht nga Spanja

Merr fund aventura e Shqipërisë në Euro 2024, mposhtemi minimalisht nga Spanja

Përfaqësueset
Notat e lojtarëve, Shqipëri 0-1 Spanjë

Notat e lojtarëve, Shqipëri 0-1 Spanjë

Përfaqësueset
“Luftuam fortë në çdo ndeshje”, Sylvinho deklaron se Shqipëria u eliminua me kokën lart

“Luftuam fortë në çdo ndeshje”, Sylvinho deklaron se Shqipëria u eliminua me kokën lart

Kombëtarja e Shqipërisë
Berat Gjimshiti me mesazh për tifozët dhe lojtarët e rinj të kombëtares

Berat Gjimshiti me mesazh për tifozët dhe lojtarët e rinj të kombëtares

Kombëtarja e Shqipërisë
Szoboszlai kërkon që UEFA të ndryshojë protokollet pas incidentit mjekësor të Barnabas Varga

Szoboszlai kërkon që UEFA të ndryshojë protokollet pas incidentit mjekësor të Barnabas Varga

Përfaqësueset
Kalo në kategori