Koha më e mirë për një futbollist llogaritet mosha nga 24 deri në 28 vjet.

Por për disa sulmues ai ka mosha mbetet vetën numër. Të gjithë sulmuesit në këtë listë janë mbi 30 vjeç, por që nuk janë ndalur së shënuari si për skaudrën ashtu edhe për klubin.

Të gjithë kanë sjell pikë të rëndësishme për klubet e tyre dhe statistika janë fascinuse.

Shumica nga këta lojtarë do ta dominojnë skenën e futbollit edhe për disa vite.

Më poshtë i gjeni shtatë sulmues mbi moshën 30 vjeçare. /Telegrafi/

7.Artiz Aduriz (37 vjeç) – Athletic Bilbao

Edhe ky sezon ka qenë i mirë për të. Ai ka shënuar tetë gola në kampionat dhe 7 në Ligën e Evropës.

Reklama

6.Iago Aspas (30 vjeç) – Celta Vigo

Reklama

Aspas  ka gjetur vetën te Celta. Ai ka shënuar 16 gola në kampionat në 24 ndeshje.

5.Edin Dzeko (31 vjeç) – AS Roma

Sulmues bonjak as këtë vit nuk qëndron keq me statistika. Ai ka gjetur golin 11 herë në kampionat dhe 3 herë në Ligën e Kampionëve.

4.Gonzalo Higuain (30 vjeç) – Juventus

Me 14 gola në Serie A dhe 4 në Ligën e Kampionëve e kthej, Higuainin si njëri pres sulmuesve më të rrëzikshëm në Evropë.

3.Jonas Oliveira (33 vjeç) – Benfica

Brazilian ka shënuar 27 gola në 24 ndeshje në sezonin 2017/18, ku kanë mbetur edhe 10 ndeshje deri në fund.

Reklama

2.Luis Suarez (31 vjeç) – Barcelona

Sulmuesi ka shënuar 20 gola në 22 ndeshje në La Liga, dhe në lisë të La Ligas mbetet pas Lionel Messit.

Reklama

1.Edinson Cavani (31 vjeç) – PSG

Cavani ka 24 gola në 25 ndeshje janë shifër e kënaqshme për sulmuesin e PSG-së.