Gjithsej 63 njerëz në ishullin Martha’s Vineyard kanë rezultuar pozitivë për COVID-19, që nga festa ekstravagante e ditëlindjes së 60-të të Ish-Presidentit Barack Obama të shtunën e kaluar.

Sidoqoftë, zyrtarët shëndetësorë vërejnë se është ende herët për të ditur nëse qindra mysafirë dhe punëtorë të mbledhur për fundjavën e tij të festës pa maska kanë kontribuar në rritjen e rasteve.

“Për momentin ne nuk jemi në dijeni të ndonjë rasti të lidhur me festën e Obamës”, tha agjenti shëndetësor i Tisbury dhe zëdhënësja e bordeve të shëndetit Maura Valley për DailyMail. “Është pak herët dhe e vetmja mënyrë që ne do ta dimë është përmes gjurmimit gjithëpërfshirës të kontakteve”, shtoi ajo.

Qindra njerëz morën pjesë të shtunën në ditëlindjen e Obamës, duke fluturuar nga i gjithë vendi dhe duke u mbledhur nën çadrat ku kërcenin, hanin dhe pinin natën në pronën e tij në Edgartown.

Ai u mblodh me miqtë të enjten në ‘Barn Bowl & Bistro’, për një festë më të madhe të fillimit të premten në vendpushimin luksoz Winnetu Oceanside.

Obama e vazhdoi festën e tij të ditëlindjes me një drekë të dielën në restorantin “Beach Road”, duke ngrënë nën një çadër të ngritur posaçërisht pranë ujit në Vineyard Haven.

Ishulli Martha’s Vineyard tashmë po përjetonte një rritje të re të rasteve kur Obama, duke u përgatitur për të mirëpritur 500 mysafirë (kryesisht personazhe VIP) në rezidencën e tij, njoftoi se festa e tij do të “zvogëlohej” mes kritikave pasi varianti i i ri i coronavirusit, Delta u përhap në të gjithë vendin.

Në javën para festës së tij, 48 raste të reja u raportuan në ishull deri të dhtunën, dyfishin e javës së mëparshme. Numri i rasteve është rritur çdo ditë që atëherë, me gjashtë raste të reja të dielën, shtatë të hënën, 10 të martën, 13 të mërkurën dhe 18 të enjten.

Por, përkundër këmbënguljes së ish-presidentit se ai i kishte ftuar të gjithë përveç familjes dhe miqve të tij të ngushtë, 300 deri në 400 njerëz u paraqitën në festën e tij, përfshirë të famshmit: Jay Z, Beyonce e deri te Chrissy Teigen dhe John Legend, tha një punonjës i ngjarjes për DailyMail.

Shumë nga të ftuarit fluturuan me avion privat dhe qëndruan në Edgartown, qendra e ringjalljes së COVID-it në ishull.

Disa të famshëm përfshirë Bradley Cooper u regjistruan në Hotel “Harbor View”, ku gjashtë anëtarë të stafit rezultuan pozitivë.

“Harbor View” ishte ndër tre grupimet e reja të COVID në Edgartown, së bashku me “Alchemy Bistro & Bar” me 14 raste, dhe restorantin “Port Hunter” me pesë, sipas zyrtarëve lokalë të shëndetit.

Dy restorantet e fundit u mbyllën përkohësisht, së bashku me disa ndërmarrje të tjera duke përfshirë pijetoren historike “Newes from America”, “Wharf Pub” dhe Restorantin “Covington” në Edgartown.

Detyrimet për mbajtjen e maskës janë rikthyer në shumë bare dhe restorante në të gjithë ishullin.

Obama, megjithatë, këmbënguli se ai po i mbante mysafirët dhe stafin e tij në një standard të lartë.

Një ‘koordinator për coronavirus’ u punësua për t’u siguruar që festa ishte në përputhje me udhëzimet më të fundit të CDC.

Pjesëmarrësve u kërkohej të bënin teste dhe të dorëzonin rezultatet e tyre për të fituar hyrjen në kompleks.

Por disa nga banorët e ishullit u tallën me masat për krijimin e një zone pa COVID, duke pasur parasysh që pjesëmarrësit në festa po qarkullonin midis ngjarjeve dhe vendeve të ndryshme, në një qytet të tërbuar me një tendosje të variantit Delta që përhapet shpejt.

Edhe individët e vaksinuar nuk janë imunë. Nga 48 personat që rezultuan pozitiv javën e kaluar, më shumë se gjysma u vaksinuan, sipas zyrtarëve shëndetësorë.

“Unë nuk do të kisha shkuar në festë edhe nëse do të isha i ftuar”, tha për DailyMail një banor i Edgartown, i cili kishte një mik që punonte në festë.

“Unë jam i sigurt se disa të pranishëm shkuan në shtëpi me disa bagazhe shtesë që nuk i bartën ose i panë. Qëndroni të sintonizuar”, tha ai. /Telegrafi/