Roma ka fituar 1-0 në ndeshjen e parë të edicionit 2022/23 në Serie A ndaj Salernitanas.

Golin e vetëm në këtë e realizoi Bryan Cristainte.

Roma ishte skuadër më e mirë në fushë dhe mori notën e përgjithshme 7.05, me Salernitanan që u vlerësua me 6.76.

Roma e nis me fitore edicionin e ri edhe pse vuajti ndaj Salernitanas Roma e nis me fitore edicionin e ri edhe pse vuajti ndaj Salernitanas

Lojtari me paraqitjen më të mirë ishte Cristante, që shënoi golin e vetëm të takimit dhe u notua me 8.0.

Në anën tjetër, dështimi i kësaj përballje doli të ishte Nicolo Zaniolo, që u vlerësua me 6.1.

Vlerësimi i lojtarëve të tjerë i të dyja skuadrave:

/Telegrafi/