Roma e ka nisur me fitore edicionin 2022/23 në Serie A, pasi në udhëtim e ka mposhtur Salernitanan me rezultat 1-0.

Reklama

Giallorossët e shumë përforcuar e filluan ndeshjen me presion të lartë dhe kërkonin që të kalonin herët në epërsi.

Por, goli i parë dhe i vetëm i takimit erdhi në minutën e 33-të, kur Bryan Cristante shënoi për 1-0.

Me këtë gol edhe përfundoi pjesa e parë, derisa 45 minutat e dytë ishin të qetë për nga numri i golave, por rastet nuk munguan.

Salernitana filloi ta merrte veten dhe i shkaktonte probleme Romës së Jose Mourinhos që më shumë mbrohej.

Reklama

Kur kishin mbetur më pak se 20 minuta lojë, skuadra vendase e vuri nën presion atë mysafire, duke rrezikuar portën me disa aksione të shpejta, por që në afërsi të zonës, u mungonte pasimi final.

Reklama

Por, Roma ia doli të mbahej dhe t’i merrte tre pikë, që sinjalizuan edhe nisjen e sezonit të ri me fitore. Në javën e dytë, Giallorossët do të kenë punë me Cremonesen. /Telegrafi/