LAJMI I FUNDIT:

Qysh nga raundi i parë u vërejt se diçka nuk shkon me Tyson Furyn – tani publikohen pamjet

Qysh nga raundi i parë u vërejt se diçka nuk shkon me Tyson Furyn – tani publikohen pamjet

Komentatorët e TNT SPORTS ishin të bindur që Tyson Fury ishte “shqetësuar” nga një problem i raundit të parë kundër Oleksandr Usyk.

Gypsy King pësoi humbjen e parë në karrierën e tij pasi ukrainasi fitoi me një vendim me pikë.

Fitorja e Usyk e bëri atë të kurorëzohej kampioni i parë i padiskutueshëm i peshave të rënda që nga Lennox Lewis në 1999.

Kush kishte më shumë goditje mes Furyt dhe Usyk - dalin rezultatet zyrtare
Lexo po ashtu Kush kishte më shumë goditje mes Furyt dhe Usyk - dalin rezultatet zyrtare

Ndeshja e mbrëmshme filloi me një duel të barabartë, por Fury duket se kishte pësuar lëndim herët.

Komentatorët e TNT Sports, Darren Fletcher dhe Richie Woodall thanë në raundin e tretë: “Ai vazhdon të fërkojë hundën. Kjo e shqetëson atë që nga raundi i parë”.

Fury e trajtoi atë dhe filloi të merrte kontrollin e luftës. Por në fazat e fundit, Usyk ishte kundërpërgjigjur, me hundën e rivalit të tij që dukej se ishte e goditur më tej.

Ai u pa duke fshirë gjakun me doreza gjatë meçit. Dhe gjërat u përkeqësuan për të në raundin e nëntë kur Usyk e goditi me disa grushta të fuqishëm.

Fury u mbajt rreth ringut përpara se të rrëzohej në litarë. Pavarësisht se nuk ra në dysheme, u shënua një nokdaun zyrtar që rezultoi vendimtar në kartat e gjyqtarëve. /Telegrafi/