LA Galaxy ka arritur një marrëveshje verbale për të blerë mesfushorin e Barcelonës, Riqui Puig, sipas raportimeve nga Spanja.

Skuadra spanjolle është përpjekur të largojë lojtarin gjatë gjithë verës dhe skuadra amerikane më në fund mund të sigurojë një rrugë larg nga “Nou Camp” për të riun, me nënshkrimin që thuhet se pritet të konfirmohet këtë mbrëmje.

22-vjeçari bëri vetëm 14 paraqitje në La Liga sezonin e kaluar dhe shefi i Blaugranas, Xavi e ka bërë të qartë se Puig nuk përfshihet në planet e tij për sezonin e ardhshëm.

LIVE: Afati kalimtar veror 2022 LIVE: Afati kalimtar veror 2022

Barcelona thuhet se e ka informuar lojtarin se po mendon të zgjasë kontratën e tij për një sezon në mënyrë që ta huazojë atë, sipas gazetës spanjolle AS.

Reklama

Me të ardhmen e Puig në “Camp Nou” që duket e zymtë, ai mund të kërkojë t’i bashkohet një ekipi ku i garantohen minuta për të vazhduar zhvillimin.

Reklama

Disa skuadra të Serie A u raportuan se ishin të interesuara për një lëvizje për spanjollin e ri, por Barcelona nuk ka marrë ndonjë ofertë zyrtare.

Lista me 11 lojtarët që priten të largohen nga Barcelona Lista me 11 lojtarët që priten të largohen nga Barcelona

Megjithatë, MLS tani mund të sigurojë një arratisje për Puig pasi LA Galaxy thuhet se ka bërë një lëvizje për të.

Raportimi shton se të dy klubet dhe lojtari kanë arritur një marrëveshje verbale për një periudhë huazimi për Puig.

Ai thuhet se pritet t’i bashkohet LA Galaxy në formë huazimi për pjesën e mbetur të sezonit 2022, por një marrëveshje formale do të duhet të arrihet së shpejti pasi regjistrimi i MLS të përfundojë më 4 gusht.  /Telegrafi/

Reklama