LAJMI I FUNDIT:

OKB-ja nis apel humanitar prej mbi 2.5 miliardë euro për të ndihmuar Gazën dhe Bregun Perëndimor

OKB-ja nis apel humanitar prej mbi 2.5 miliardë euro për të ndihmuar Gazën dhe Bregun Perëndimor

OKB-ja ka nisur një apel humanitar prej gati 2.3 miliardë paund (mbi 2.5 miliardë euro) për të trajtuar urinë në Gazë dhe për të ndihmuar palestinezët në Bregun Perëndimor.

Siç raportohet, Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare tha se shuma është e nevojshme për të ndihmuar 3.1 milionë njerëz, “për t’i larguar vuajtjet njerëzore dhe për të parandaluar humbjet e mëtejshme të jetëve”.


Bëhet e ditur se pjesa më e madhe e financimit, diku rreth 732 milionë euro do të destinohen për ndihma ushqimore në Gazë dhe për 400 mijë banorë në Bregun Perëndimor.

Ky hap nga OKB-ja vjen pasi organizata po lufton për të parandaluar vdekjet nga uria në territorin palestinez, shkruan skynews, përcjell Telegrafi.

Këshilli i Sigurimit do të shqyrtojë kërkesën e Palestinës për anëtarësim në OKB
Lexo po ashtu Këshilli i Sigurimit do të shqyrtojë kërkesën e Palestinës për anëtarësim në OKB

Ndryshe, së fundmi takim ka zhvilluar edhe Këshilli i Sigurimit të OKB-së për të shqyrtuar kërkesën e Autoritetit Palestinez (AP) për anëtarësim në Kombet e Bashkuara.

Kjo pasi në vitin 2011 AP nuk arriti të bëhej pjesë e organizatës si një shtet i pavarur.

Por, përpara se çdo shtet të mund të anëtarësohet në OKB, duhet të votojnë Këshilli i Sigurimit dhe Asambleja e Përgjithshme.

Andaj ka gjasa që aplikimit të Palestinës të mund t’i vendoset veto nga secili prej anëtarëve të përhershëm të Këshillit, ku përfshihen Kina, Franca, Rusia, Britania e Madhe dhe SHBA-ja. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Botë
Historia e

Historia e "semaforit me tri ngjyra" dhe a do të na duhet një ngjyrë e katërt, e re?

Botë
SHBA do të heqë

SHBA do të heqë "ngrirjen e shitjeve të armëve sulmuese" në Arabinë Saudite?

Botë
Kishte rreth 200 njerëz brenda – momenti i sulmit të qendrës tregtare në Kharkiv të Ukrainës, nga i cili mbetën disa të vdekur

Kishte rreth 200 njerëz brenda – momenti i sulmit të qendrës tregtare në Kharkiv të Ukrainës, nga i cili mbetën disa të vdekur

Botë
Zelensky: Na lejoni të godasim objektivat brenda Rusisë

Zelensky: Na lejoni të godasim objektivat brenda Rusisë

Botë
Helikopteri i “i rrëzuar” i presidentit të Iranit, thuhet se tanimë ka pasur një kontakt me pasagjerët dhe anëtarët e ekuipazhit

Helikopteri i “i rrëzuar” i presidentit të Iranit, thuhet se tanimë ka pasur një kontakt me pasagjerët dhe anëtarët e ekuipazhit

Botë
Kalo në kategori