LAJMI I FUNDIT:

Këshilli i Sigurimit do të shqyrtojë kërkesën e Palestinës për anëtarësim në OKB

Këshilli i Sigurimit do të shqyrtojë kërkesën e Palestinës për anëtarësim në OKB

Këshilli i Sigurimit do të mblidhet për të shqyrtuar kërkesën e Autoritetit Palestinez (AP) për anëtarësim shtetëror në Kombet e Bashkuara.

Bëhet e ditur se Këshilli fillimisht do të mbajë konsultime të mbyllura, përpara një takimi publik ku do të diskutohet aplikimi zyrtar i Palestinës.


Ndryshe, në vitin 2011 AP nuk arriti të fitonte njohjen e OKB-së që të bëhej pjesë e organizatës si një shtet i pavarur, shkruan skynews, përcjell Telegrafi.

Një vit më pas, u vendos që Palestina do të mbante statusin e “shtetit vëzhgues jo anëtar”, të ngjashëm me Vatikanin.

Netanyahu i gatshëm të arrijë një marrëveshje me Hamasin por tregon kushtin e vetëm që ka
Lexo po ashtu Netanyahu i gatshëm të arrijë një marrëveshje me Hamasin por tregon kushtin e vetëm që ka

Por, përpara se çdo shtet të mund të anëtarësohet në OKB, Këshilli i Sigurimit dhe Asambleja e Përgjithshme duket të votojnë.

Andaj ka gjasa që aplikimit të Palestinës të mund t’i vendoset veto nga secili prej anëtarëve të përhershëm të Këshillit, ku përfshihen Kina, Franca, Rusia, Britania e Madhe dhe SHBA-ja.

Këto veprime vijnë ndërsa në Kajro po zhvillohen bisedime për ndërmjetësimin e një armëpushimi dhe sigurimin e lirimit të pengjeve të mbajtura nga Hamasi.

Edhe pse ende nuk ka asgjë zyrtare, me sa duket ekipet negociuese kanë avancuar dhe një marrëveshje mund të realizohet së shpejti. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Hamasi sulmon me raketa Izraelin për herë të parë pas shumë muajsh

Hamasi sulmon me raketa Izraelin për herë të parë pas shumë muajsh

Botë
Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Botë
Turbulenca të forta në fluturimin nga Katari për në Irlandë, raportohet për të lënduar

Turbulenca të forta në fluturimin nga Katari për në Irlandë, raportohet për të lënduar

Botë
ISW: Automjetet e blinduara amerikane po e ndihmojnë Ukrainën të rikthejë territore

ISW: Automjetet e blinduara amerikane po e ndihmojnë Ukrainën të rikthejë territore

Evropa
Ukraina po i dërgon gjeneralët në vijën e parë të frontit

Ukraina po i dërgon gjeneralët në vijën e parë të frontit

Evropa
Rritet numri i të vdekurve nga sulmi rus në Kharkiv

Rritet numri i të vdekurve nga sulmi rus në Kharkiv

Evropa
Kalo në kategori