LAJMI I FUNDIT:

Netanyahu i gatshëm të arrijë një marrëveshje me Hamasin por tregon kushtin e vetëm që ka

Netanyahu i gatshëm të arrijë një marrëveshje me Hamasin por tregon kushtin e vetëm që ka

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, tha se Izraeli është gati të arrijë një marrëveshje për të siguruar lirimin e 130 pengjeve të mbajtura nga Hamasi.

Por, Netanyahu theksoi se Izraeli nuk do t’i dorëzohet kërkesave “ekstreme” të grupit militant palestinez.


“Nuk do të ketë armëpushim pa kthimin e pengjeve. Thjesht nuk do të ndodhë”, tha kryeministri.

Siç bëhet e ditur, bisedimet që synojnë sigurimin e armëpushimit dhe lirimin e pengjeve do të zhvillohen në Kajro, shkruan skynews, përcjell Telegrafi.

Negociatorët po përgatiten për një raund tjetër bisedimesh - a do arrihet marrëveshja e shumëpritur Izrael-Hamas?
Lexo po ashtu Negociatorët po përgatiten për një raund tjetër bisedimesh - a do arrihet marrëveshja e shumëpritur Izrael-Hamas?

Edhe pse Hamasi shpreson se presioni ndërkombëtar do ta detyrojë Izraelin t’i dorëzohet kërkesave të grupit militant, Netanyahu tha se kjo nuk do të ndodhë.

Ndryshe, pjesë e takimit do të jenë përfaqësuesi i lartë i Hamasit, Khalil Al-Hayya, diplomatë e krerë të Shërbimit të Sigurimit të Egjiptit, Katarit, SHBA-së dhe Izraelit.

Presoni për arritjen e një marrëveshjeje është rritur pas gjetjes së trupit të pajetë të Elad Katzir nga ushtria izraelite.

Deri më tani, 36 pengje janë konfirmuar të vdekur. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Për rezolutën e Srebrenicës, Perëndimi nuk ishte i izoluar siç tha Vuçiq - shumicën e bënë vendet e njohura si

Për rezolutën e Srebrenicës, Perëndimi nuk ishte i izoluar siç tha Vuçiq - shumicën e bënë vendet e njohura si "Jugu Global"

Bosnja
Putini dëshiron

Putini dëshiron "armëpushim sipas linjave aktuale të fushëbetejës", por çfarë nënkupton kjo?

Botë
Vuçiq: Sonte përfundoi karriera ime

Vuçiq: Sonte përfundoi karriera ime

Serbia
SHBA: Ndarja nënkupton fund për Republikën Sërpska

SHBA: Ndarja nënkupton fund për Republikën Sërpska

Botë
Raketat ukrainase godasin Krimenë ndërsa Rusia nis stërvitjet bërthamore në atë zonë

Raketat ukrainase godasin Krimenë ndërsa Rusia nis stërvitjet bërthamore në atë zonë

Evropa
Grupi i parë i pilotëve ukrainas diplomohet në trajnimin amerikan për F-16

Grupi i parë i pilotëve ukrainas diplomohet në trajnimin amerikan për F-16

Botë
Kalo në kategori