LAJMI I FUNDIT:

Numrat të cilët klubet i kanë tërhequr në shenjë respekti për legjendat (Foto)

Numrat të cilët klubet i kanë tërhequr në shenjë respekti për legjendat (Foto)

Në futboll numri në fanellë në disa raste është personifikim i lojtarit.

Reklama

Numri dhjetë zakonisht ngjall kujtime e një mesfushori magjik, numri nëntë të një golashënuesi të madh, apo numrat tre dhe katër të mbrojtësi legjendar.

Kur lojtarët largohen apo pensionohen nga futbolli, apo atyre iu ndodh ndonjë fatkeqësi klubet vendosin që të tërheqin numrat e tyre nga përdorimi në shenjë respekti për ata.

Më poshtë keni 15 lojtarët dhe numrat e tyre të fanellave që klubet i kanë tërhequr. /Telegrafi/

1. Marc-Vivien Foe (Man City #23)

Marc-Vivian-Foe

2. Gianfranco Zola (Chelsea #25)

Gianfranco-Zola

3. Paolo Maldini (Milan #3)

Paolo-Maldini

4. Javier Zanetti (Inter #4)

Javier-Zanetti

5. Diego Maradona (Napoli #10)

Diego-Maradona

6. Bobby Moore (West Ham #6)

Bobby-Moore

7. Johan Cruyff (Ajax #14)

Johan-Cruyff

8. Karel Poborsky (Ceske Budejovice #8)

Karel-Pob

9. Ferenc Puskas (Honved #10)

F-Pusk

10. Roberto Baggio (Brescia #10)

Roberto-Baggio

12. Daniel Jarque (Espanyol #21)

Andres-Iniesta

13. Giacinto Facchettit (Inter #3)

14. Franco Baresit (Milan #6)

15. Livorno dhe Vicenza – Numrin 25 në nder të Piermario Morosinit. 


Në trend Sport

Më shumë
Jurgen Klopp ndryshon planet e transferimeve pas nënshkrimit me Alexis Mac Allister

Jurgen Klopp ndryshon planet e transferimeve pas nënshkrimit me Alexis Mac Allister

Premier League
Eden Hazard nuk do të pensionohet nga futbolli, ka gjetur klubin e ri

Eden Hazard nuk do të pensionohet nga futbolli, ka gjetur klubin e ri

Ligat tjera
Arbnor Muja i reagon Alain Giresses në lidhje me ftesën për ndeshjet e qershorit

Arbnor Muja i reagon Alain Giresses në lidhje me ftesën për ndeshjet e qershorit

Përfaqësuesja e Kosovës
Sa para do të arkëtojë Manchester City nëse e fiton Ligën e Kampionëve nesër mbrëma

Sa para do të arkëtojë Manchester City nëse e fiton Ligën e Kampionëve nesër mbrëma

Liga e Kampionëve
Largimi i fituesve të Topit të Artë nga Evropa – në skenën e madhe ka mbetur vetëm edhe një

Largimi i fituesve të Topit të Artë nga Evropa – në skenën e madhe ka mbetur vetëm edhe një

Ndërkombëtare
Presidenti i Milanit tregon pse u shkarkua Maldini: Nuk kemi më nevojë për të

Presidenti i Milanit tregon pse u shkarkua Maldini: Nuk kemi më nevojë për të

Serie A
Kalo në kategori