La Masia nuk prodhon shumë sulmues të jashtëzakonshëm; numër nëntë që mesatarisht rreth një gol çdo lojë në nivelin e të rinjve. Mesfushorë të vegjël dhe sulmues që luajnë mirë me topin. Por, sulmuesit e nivelit elitar janë mjaft të rrallë në shkollën më të famshme të futbollit të Katalunisë.

Dhe kështu kur Blaugranasit u ulën me Iker Bravon dhe agjentët e tij për të diskutuar lidhjen e 16-vjeçarit të atëhershëm me një kontratë në verën e vitit 2021, ata e dinin se duhej ta mbanin atë në objekt.

Ashtu si aq shumë që ka ndodhur në Barcelonë në vitet e fundit, megjithatë, ata nuk arritën ta bindin atë të qëndronte.

View this post on Instagram

A post shared by Iker Bravo (@ikbravo9)

Një vit më vonë, Bravo mund të shikojë mbrapa në një sezon debutues në Bayer Leverkusen gjatë të cilit ai bëri debutimin e tij profesional në Bundesligë, dhe bëri mjaft përshtypje për të garantuar kalimin e para-sezonit me ekipin e parë.

Pavarësisht rritjes së varësisë së Barçës nga lojtarë e rinj gjatë dy sezoneve të fundit, e njëjta rrugë drejt rangut të lartë me sa duket nuk ishte aty për Bravon, prandaj erdhi vendimi i tij për t’u larguar.

Ai dhe familja e tij hynë në bisedime duke pritur të qëndronin në klubin ku ai kishte qenë pjesë që në moshën pesë vjeçare, por ndërsa Barça hyri me fokus në ekonominë e marrëveshjes, ata nuk ishin në gjendje të shesin Bravo për projektin që ata kishte shtruar për të.

View this post on Instagram

A post shared by Iker Bravo (@ikbravo9)

Ashtu si shumë të rinj në lojën moderne, Bravo e kuptoi se futbolli gjerman mund t’i ofronte atij rrugën që ai dëshironte aq shumë, dhe ai ka bërë një ndikim të menjëhershëm.

Dy paraqitjet e tij në ekipin e parë – një në ligë dhe një në DFB-Pokal – ishin shpërblim për një sezon që e pa atë të shënonte 10 gola në 17 ndeshje zyrtare të ekipit të të rinjve.

“Nuk ishte plani që ai të bënte debutimin e tij këtë sezon”, thotë Alberto Encinas, ndihmës trajneri i Leverkusenit i cili më parë ka punuar në La Masia, për Goal për edicionin debutues të Bravos. “Tani ai do të fillojë para-sezonin me ne dhe do të hyjë zyrtarisht në dhomën e zhveshjes. Do të jetë shumë mirë për të që të jetë afër ekipit të parë”.

View this post on Instagram

A post shared by NXGN (@nxgn_football)

“Ai ka një profil mjaft të kompletuar”, vazhdon Encinas. “Ai nuk është vetëm një golashënues. Ai, natyrisht, ka aftësi të shkëlqyera përfundimi dhe lëvizje në zonën e penalltisë, por për shkak të karrierës së tij te Barça, ai gjithashtu mund të shkojë më thellë, për të përforcuar posedimin si një mesfushor shtesë”.

“Ai e ka atë profil të dyfishtë – ai nuk është vetëm një sulmues në zonë, por ai e kombinon këtë edhe me aftësi të tjera”.

Pavarësisht fillimit të fortë të jetës së Bravo në BayArena, statistikat e tij të papërpunuara tregojnë historinë e një lojtari, numri i golave ​​të të cilit ka rënë pak, megjithëse kjo nuk është befasi për Encinas.

View this post on Instagram

A post shared by Iker Bravo (@ikbravo9)

“Kam kujtuar se ai ishte një lojtar kryesor në Barça”, kujton ai. “Kur gjërat shkonin keq, ai gjithmonë kërkonte topin dhe ishte në gjendje ta tërhiqte skuadrën vetë përpara”.

“Këtë vit, ai ka pasur më shumë ulje dhe ngritje mendore, por është shumë normale. Ai është 17 vjeç dhe ka pasur një ndryshim të rëndësishëm në jetën e tij; largimi nga shtëpia në një vend të ri, në një gjuhë të re, në një kulturë tjetër, një mënyrë tjetër loje. Është normale që loja e tij mund të ketë pengesa”.

“Tek Barca, ai ishte më dominues sepse skuadra kishte më shumë topin, por evolucioni i përgjithshëm në lojën e tij këtu ka qenë pozitiv. Të qenit në Leverkusen e ka bërë atë një lojtar më të mirë, sepse trajnerët e kanë vendosur në një kontekst tjetër dhe e ka bërë atë paksa të pakëndshëm ndonjëherë, por kjo e ka lejuar atë të mësojë nga të qenit në situata të reja të lojës”, ka shtuar më tej ai.

View this post on Instagram

A post shared by Iker Bravo (@ikbravo9)

Bravo sigurisht që ishte në gjendje të tregonte disa nga ato aftësi të reja për Spanjën në Kampionatin Evropian të fundit U-17.

Bravo shënoi dy gola në tre ndeshje gjatë turneut në Izrael, duke përfshirë një goditje mahnitëse për herë të parë nga 20 metra kundër Turqisë në ndeshjen hapëse të skuadrës së tij.

“Ai është një lojtar që të jep, përveç përfundimit, vazhdimësi në lojë”, thotë për Goal , trajneri i Spanjës U17, Julen Guerrero. “Ai kalon mirë midis vijave, është i fortë, ai e mban topin lart, ai luan shpejt – ai është një lojtar që mund të na japë shumë gjëra. Ne e dimë atë dhe skuadra e di atë”.

Edhe Barcelona e dinte këtë, por nuk mundi të bindte një nga diamantet e tyre më të rrallë të qëndronte pranë. Një lojtar si Iker Bravo mund të mos vijë në Kataluni për ca kohë. /Telegrafi/