Legjenda e Francës, Just Fontaine vdes në moshën 89-vjeçare

Legjenda franceze, Just Fontaine ka vdekur sot (e mërkurë) në moshën 89-vjeçare.

Bota e futbollit është në zi për humbjen e legjendës së Francës pasi familja e tij njoftoi sot vdekjen e tij në moshën 89-vjeçare.

Fontaine mbetet mbajtësi i rekordeve për më shumë gola të shënuar ndonjëherë në një Botëror të vetëm. Francezi shënoi 13 herë në gjashtë ndeshje për Les Bleus në turneun e vitit 1958.

Ish-sulmuesi ka lindur në Marrakech, në atë kohë pjesë e Marokut francez, dhe e filloi karrierën e tij me USM Casablanca përpara se të kalonte në Nice dhe më pas në Reims.

Fontaine ishte pjesë e një epoke të artë suksesi për Reims në vitet 1950, duke fituar dy tituj lige dhe Coupe de France. Ai ishte gjithashtu pjesë e ekipit të Reims që arriti në finalen e Kupës Evropiane në vitin 1959, duke mposhtur 2-0 ndaj Real Madridit në Shtutgart.

Francezi shënoi 121 gola në gjashtë sezone për Reims dhe gjithsej 165 herë në 200 ndeshje në Ligue 1 përpara se karriera e tij të ndërpritej për shkak të një dëmtimi në këmbë në moshën 28-vjeçare.

Fontaine gjithashtu luajti në nivel ndërkombëtar, me rekordin e tij prej 13 golave ​​në Kupën e Botës së vitit 1958 ende për t’u mposhtur pasi Franca arriti në gjysmëfinale për herë të parë në historinë e saj.

Sulmuesi i Reims e përfundoi karrierën e tij ndërkombëtare me një rekord të pabesueshëm prej 30 golave ​​nga 21 ndeshje përpara se të shkonte në një karrierë menaxheriale me Francën, Luchon, Paris Saint-Germain, Toulouse dhe Marokun. /Telegrafi/

A e dini se për çfarë shërben gjysmërrethi në buzë të zonës së penalltisë? Këtu është rasti i vetëm në të cilin përdoret

Granit Xhaka 'mbulohet' me para nga Leverkuseni me fitimin e titullit në Bundesligë

Xavi tregon klasin e tij kur pyetet për ndeshjen Real Madrid-Man City para El Clasicos të së dielës

Si e “tradhtoi” Rudiger shokun e tij më të mirë në futboll gjatë ekzekutimit të penalltive në Man City-Real

Të kritikuar për lojën që bën ndaj Cityt, Ancelotti tregon se çfarë do të bëjnë ndaj Barcelonës

Rregulli i rreptë që duhet të ndjekë Zinedine Zidane nëse bëhet trajner i Bayern Munichut