Sezoni 2022/23 i Ligës së Kampionëve është afër me 32 ekipe në vazo përpara shortit final të fazës së grupeve.

Disa emra të mëdhenj mungojnë sërish në këtë edicion të sivjetmë të Ligës së Kampionëve.

Manchester United, Arsenal dhe Roma janë vetëm disa nga klubet e njohura që mungojnë, por megjithatë ka shumë ekipe tjera për t’u emocionuar.

Të njëjtët pretendentë të Ligës së Kampionëve

Favoritët janë të njëjtë si në sezonet e fundit: Manchester City, Liverpool, Real Madrid, Barcelona, ​​Bayern Munich dhe Paris Saint-Germain. Nuk ka gjasa të ketë ndonjë tjetër që do të konkurrojë në fazat e fundit.

Reklama

Është e vërtetë që disa klube si PSG dhe City janë më të uritur se kurrë më parë pas asaj që pësuan sezonin e kaluar, por të gjithë do të duhet të mposhtin mbretërit e garës, Real Madridin.

Reklama
Real Madridi nuk i luan finalet, por i fiton: 16 trofe nga 18 finale që nga viti 2014 Real Madridi nuk i luan finalet, por i fiton: 16 trofe nga 18 finale që nga viti 2014

Vetëm pesë kampionë

Është kurioze që kur Interi i Jose Mourinhos fitoi Ligës e Kampionëve në vitin 2010, vetëm pesë skuadra kanë arritur të bëhen kampionë evropianë: Liverpooli (një herë); Barcelona (2 herë); Chelsea (2 herë); Bayerni (2 herë); dhe Real Madrid (5 herë).

Shumë të tjera kanë ‘rënë’ rrugës, skuadra me shumë histori në vendet e tyre, por kanë dështuar në skenën evropiane.

Reklama

Manchester City, PSG, Tottenham Hotspur dhe Atletico Madrid janë të gjithë shembuj të mirë se sa e vështirë është të fitosh turneun.

Format tërheqës

Një Ligë emocionuese e Kampionëve pret me një format që nuk duket se mund të përmirësohet më tej, të paktën nga pikëpamja konkurruese.

Liga e Kampionëve, siç është, tërheq tifozë dhe sponsorë nga e gjithë bota. Nëse mund të mblidhen më shumë para me formatin e ri në vitin 2024, duhet parë.

Reklama

Skuadrat spanjolle

Real Madridi, Barcelona , ​​Sevilla dhe Atletico Madrid janë skuadrat spanjolle për këtë vit.

Është e vërtetë që Sevilla dhe Atletico do të konsiderohen si ‘baste’ për kurorën evropiane, por nuk duhet të përjashtojmë asnjëherë skuadrat e Diego Simeone dhe Julen Lopetegui që mund të konsiderohen ‘kuaj të errët’ në raundet e mëvonshme.

Reklama

Eintracht

Kampioni i Ligës së Evropës, Eintracht Frankfurt do të jetë pjesë e garës kryesore në këtë edicion dhe së bashku me Porton dhe Ajaxin, janë skuadra që klubet në vazo të tjera duan të ‘shortohen’.

Një përplasje kundër skuadrave gjermane, portugeze apo holandeze është më tërheqëse sesa kundër ndonjë prej klubeve kryesore në shortin e parë: Real Madrid, Bayern, Man City, PSG apo edhe AC Milan.

Reklama
Hidhet shorti për fazën e fundit të “playoff”-it në Ligën e Kampionëve Hidhet shorti për fazën e fundit të “playoff”-it në Ligën e Kampionëve

Finalja në Turqi

Finalja e Ligës së Kampionëve do të zhvillohet në Stadiumin Olimpik Ataturk në Stamboll, shtëpia e Kombëtares Turke.

Stadiumi është i njohur për pritjen e finales së edicionit të vitit 2005, ku Liverpooli arriti të kthehet nga disavantazhi 3-0 dhe ta mposht Milanin me penallti.

Reklama

Stambolli fillimisht u zgjodh për të pritur finalen e vitit 2020, por vendi u zhvendos në Lisbonë për shkak të pandemisë COVID-19.

Një vit më vonë, finalja e vitit 2021 do të mbahej gjithashtu në Stamboll, por u zhvendos prapë në Portugali për të lejuar pjesëmarrjen e tifozëve anglezë me Chelsean dhe Cityn finalistë.

Finalja e madhe do të zhvillohet më 10 qershor të vitit 2023.

/Telegrafi/