LAJMI I FUNDIT:

Kosova pritet t’i ketë tri prurje të reja për ndeshjet ndaj Maltës dhe Ishujve Faroe në Ligën e Kombeve

Kosova pritet t’i ketë tri prurje të reja për ndeshjet ndaj Maltës dhe Ishujve Faroe në Ligën e Kombeve

Humbja e një numri të madh të futbollistëve të vyeshëm që kanë shkuar drejt shteteve të tjera duket t’ia ketë çelur sytë më në fund Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK).

Reklama

I kontraktuari i saj, përzgjedhësi Bernard Challandes, krahas angazhimeve në Ligën e Kombeve njëkohësisht po punon edhe në afrimin e futbollistëve.

Kohëve të fundit Kosova po hidhet në aksion në momentin që po shpërthen ndonjë futbollist kosovar në ligat e huaja. Në skuadrën tonë përfaqësuese vazhdimisht po vijnë futbollist të rinj.

Statistikat mbresëlënëse të Bernard Challandes në drejtimin e Kosovës - asnjë humbje, asnjë gol të pranuar
Lexo po ashtu Statistikat mbresëlënëse të Bernard Challandes në drejtimin e Kosovës - asnjë humbje, asnjë gol të pranuar

Ardhje të reja pritet të ketë edhe në tetor, kur Kosova do t’i zhvillojë dy ndeshjet e radhës në Ligën e Kombeve ndaj Maltës dhe Ishujve Faro, shkruan gazeta “Zëri”.

Ditë më parë u konfirmua se për këto dy ndeshje është ftuar sulmuesi 19 vjeç Lirim Kastrati, i cili ka shpërthyer me gola në kampionatin e Kroacisë, ku po luan për Lokomotivën e Zagrebit.

Kastrati me fanellën e Kosovës U21

Dhe, surpriza tjetër e Challandes pritet të jetë Mirlind Kryeziu. Mbrojtësi 21 vjeç po luan rregullisht dhe me shumë sukses në Zvicër me skuadrën e famshme Zurich. Kryeziu pati luajtur edhe për ekipet e reja të Zvicrës nga ai U-16 deri te U-20.

Mirlind Kryeziu

Ndërsa tash e tutje do të zërë vend në ekipin A të përfaqësues së Kosovës. Ardhje e re pritet të jetë edhe Arijanet Muriçi. Portieri që së fundmi debutoi me Manchester Cityn në shtator vendosi të luajë për Kosovën dhe nga tetori pritet ta sfidojë shumë seriozisht kapitenin Samir Ujkani, për t’ia zënë vendin në ekipin e titullarëve.

Arijanet Muriqi

Kosova aktualisht i prin grupit të vet në Ligën D të Kombeve. “Dardanët” i kanë katër pikë, një më shumë sesa Ishujt Faro, dy më tepër sesa Azerbajxhani dhe tri më shumë sesa Malta.

Fituesi i grupit luan me fituesit e tri grupeve të tjera të kësaj lige në formë “Play-Off”-i. Dhe, fituesi i Ligës D shkon direkt në “Euro 2020”.

Në trend Sport

Më shumë
Çfarë lidhje ka Guardiola me liderin e La Ligës, Gironan, klubi që ka më shumë pikë se Man City

Çfarë lidhje ka Guardiola me liderin e La Ligës, Gironan, klubi që ka më shumë pikë se Man City

La Liga
Jose Mourinho nuk i la vetëm lojtarët që shkuan të përshëndesnin tifozët e Romës pas humbjes turpëruese

Jose Mourinho nuk i la vetëm lojtarët që shkuan të përshëndesnin tifozët e Romës pas humbjes turpëruese

Serie A
Tashmë ka një fajtor për katrahurën te Chelsea dhe ai nuk është Pochettino

Tashmë ka një fajtor për katrahurën te Chelsea dhe ai nuk është Pochettino

Premier League
Djokovic bën homazhe për terroristët e vrarë në Kosovë, kërkohet përjashtimi i përhershëm i tij nga tenisi

Djokovic bën homazhe për terroristët e vrarë në Kosovë, kërkohet përjashtimi i përhershëm i tij nga tenisi

Tenis
Shqiptarët vendimtarë në ndeshjen Basel – Luzern: Jashari shënon, Xhaka dhe Ademi asistojnë

Shqiptarët vendimtarë në ndeshjen Basel – Luzern: Jashari shënon, Xhaka dhe Ademi asistojnë

Ligat tjera
Trajneri i Napolit bllokon thashethemet për Osimhen, pas lidhjeve me Real Madridin

Trajneri i Napolit bllokon thashethemet për Osimhen, pas lidhjeve me Real Madridin

Serie A
Kalo në kategori