Christopher Nkunku është një nga sulmuesit më në formë në Evropë.

Reklama

Përkundër interesimit nga shumë skuadra të mëdha evropiane, Nkunku vendosi të qëndronte në Leipzig ku nënshkroi edhe një kontratë deri në vitin 2027.

Megjithatë klubi i ka vendosur një klauzolë largimi lojtarit prej 60 milionë euro, klauzolë që mund të paguhet lehtësisht nga top klubet evropiane.

Mediat e ndryshme gjermane dhe angleze kanë raportuar se Chelsea ka paguar këtë klauzolë dhe se lojtari ka kaluar testet mjekësore, por një gjë e tillë ende nuk është konfirmuar.

Sport Bild ka raportuar së fundmi se klauzola e largimit prej 60 milionë euro vlen vetëm për skuadrat jashtë shtetit gjerman.

Reklama

Gjithnjë sipas Bild arsyeja është se Leipzig nuk dëshiron t’i shes asnjë futbollistë më Bayernit dhe do të tentojë gjithmonë t’i vendos klauzola lojtarëve të tyre për mos tu transferuar në Munich.

Reklama

Për Nkunkun përveç Chelseat në garë janë edhe Arsenal, PSG, Milan dhe Real Madrid. /Telegrafi/