Kim Kardashian ndau së fundmi me fansat një fragment të një librii në Twitter të mërkurën, ku parashikohej shpërthimi i coronavirusit vite më parë.

Ylli 39-vjeçar i serialit “Keeping Up With The Kardashians” postoi një fotografi nga libri “End Of Days” i vitit 2008, shkruar nga e ndjera Sylvia Browne, një autore që merrej me shkrime psikike.

Ekstrakti pretendoi se një ‘sëmundje e rëndë si pneumonia’ do të ndodhte globalisht në vitin 2020, shkruan DailyMail.

Kim Kardashian (Foto: Frazer Harrison/Getty Images/Guliver)

Kim ndau një fotografi nga fragmenti në Twitter dhe më pas të njëjtën e publikoi edhe në Instagram.

“Kourtney sapo e dërgoi këtë në bisedën tonë në grup”, shkroi ajo.

Aktori Tom Hanks dhe gruaja e tij Rita Wilson rezultojnë pozitivë në coronavirus, po trajtohen në Australi Aktori Tom Hanks dhe gruaja e tij Rita Wilson rezultojnë pozitivë në coronavirus, po trajtohen në Australi

Shkrimtarja Browne kishte shkruar se sëmundja ‘do të përhapej në të gjithë globin, duke sulmuar mushkëritë dhe kanalet bronkiale, duke rezistuar ndaj të gjitha trajtimeve të njohura’.

“Pothuajse më shqetësuese sesa vetë sëmundja do të jetë fakti që papritmas do të zhduket aq shpejt sa arriti, sulmi do të rikthehet përsëri dhjetë vjet më vonë, dhe pastaj do të zhduket plotësisht”, shkruhej në librin e saj.

Sylvya Brown shkroi librin me Lindsay Harrison, dhe u botua pesë vjet para vdekjes së saj në vitin 2013, kur ajo ishte 77 vjeçe.

Uebfaqja për kontrollimin e fakteve Snopes.com tregon se virusi SARS kishte ndodhur disa vjet para se ajo të botonte librin dhe mund të kishte frymëzuar pasazhin.

Përshkrimi i saj për një sëmundje të ngjashme me pneumoninë ‘që sulmon mushkëritë dhe kanalet bronkiale’ duket se përshkruan mjaft mirë sëmundjen e frymëmarrjes.

Sidoqoftë, shumica e njerëzve që preken me virusin COVID-19 përjetojnë simptoma mjaft të buta, megjithëse njerëzit mbi 60 vjeç dhe ata me sistem imuniteti të kompromentuar janë në rrezik më të madh të komplikimeve ose vdekjes.

Paragrafi i Browne gjithashtu shkon shumë larg këtij shpërthimi aktual.

Kalimi u përhap shpejt në mediat sociale, dhe disa përdorues e lidhën atë me një fragment të frikshëm nga thriller i Dean Koontz në vitin 1983, “The Eyes Of Darkness”, i cili përshkruan një ‘lloj të mikroorganizmit të krijuar nga njeriu’, të quajtur ‘Wuhan-400’.

Sëmundja COVID-19 e shkaktuar nga coronavirusi i romanit u raportua për herë të parë në provincën Hubei të Kinës, përkatësisht qytetin Wuhan, megjithëse virusi nuk ishte bërë nga njeriu.

Browne ishte e njohur për botimin e mbi 40 librave dhe ishte një e ftuar e shpeshtë në shfaqjet e bisedave, gjatë së cilës ajo do të bënte lexime psikike me mysafirë ose telefonues në emision.

Por ajo ishte gati aq famëkeqe për parashikimet e saj të përsëritura false ose të diskredituara.

Sylvia Browne (Foto: Getty Images/Guliver)

Në vitin 2002, ajo pretendoi se 11-vjeçari i rrëmbyer Shawn Hornbeck ishte rrëmbyer nga një burrë latin me lëkurë të errët, por kur Hornbeck u gjet i gjallë në vitin 2007, doli se ai ishte rrëmbyer nga një njeri i bardhë.

Në vitin 2004, Browne i tha nënës së Amanda Berryt se vajza e saj e rrëmbyer ishte e vdekur, duke shkuar aq larg sa të sugjeronte që trupi i saj ishte hedhur në ujë dhe se ADN-ja nga vrasësi mund të gjendej në xhaketën e saj.

Nëna e Berryt vdiq dy vjet më vonë, dhe Berry u gjet e gjallë me dy gra të tjera të rrëmbyera.

Kim Kardashian West (Foto: David Livingston/Getty Images/Guliver)

Browne bëri shumë gabime të tjera të rëndësishme ndërsa parashikoi rezultatet e rrëmbimeve.

Më parë të mërkurën, Kim zbuloi metodën e saj të preferuar për të përshëndetur njerëzit duke e mbajtur të ulët transmetimin e sëmundjeve.

Ajo filmoi një mik të sajin dhe një doktor vizitues duke përplasur këmbët kundër njëri-tjetrit si një përshëndetje, në vend se të shtrëngonte duart apo krahët.

“Pra, nuk duhet ta bëni bërryla, sepse kolliteni në bërryl”, shpjegoi ajo. “Pra, nuk ka më bërryla!”, shtoi Kim.

Sidoqoftë, Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Adhanom Ghebreyesus rekomandon të qëndroni një metër larg nga njëri-tjetrit, për shkaqe sigurie, kështu që metoda e propozuar nga Kim ende mund t’i mbajë njerëzit shumë afër për të parandaluar përhapjen e coronavirusit ose sëmundjeve të tjera. /Telegrafi/