Kim Kardashian po refuzon të ndërpresë lidhjet me shtëpinë e modës Balenciaga, pavarësisht nga një polemikë që e pa kompaninë të lidhur me një xhirim që vendosi fëmijët së bashku me artikujt me temë erotike.

Kardashian, e cila ka qenë në biznes me kompaninë prej disa vitesh foli disa ditë pasi ata kishte kërkuar falje për skandalin.

Reklama

Ylli televiziv, 42 vjeç, tha se ndërsa ishte ‘tronditur’ dhe ‘e neveritur’ kur pa imazhet në fushatën e diskutueshme reklamuese, ajo kishte dashur të fliste me zyrtarët e stilistit për të kuptuar se si doli kjo, shkruan DailyMail.

Qartë i turpëruar nga fushata e tyre, Balenciaga ndërmori hapin drastik për të fshirë faqet e saj të mediave sociale.

Reklama

“Kam qenë e qetë gjatë ditëve të fundit, jo sepse nuk kam qenë e tronditur dhe e indinjuar nga fushatat e fundit të Balenciaga-s, por sepse doja një mundësi për të folur me ekipin e tyre për të kuptuar vetë se si mund të kishte ndodhur kjo”, tha Kim në një deklaratë në faqen e saj në Instagram.

Reklama

“Si nënë e katër fëmijëve, jam tronditur nga ato imazhe shqetësuese. Siguria e fëmijëve duhet të trajtohet me respektin më të lartë dhe çdo gjë kundër saj nuk duhet të ketë vend në shoqërinë tonë”, shtoi ajo.

“Çdo përpjekje për të normalizuar abuzimin e fëmijëve të çfarëdo lloji nuk duhet të ketë vend në shoqërinë tonë – kurrë” u shpreh Kardashian.

Reklama

Megjithatë, në bilanc, Kardashian tha se është rehat me mënyrën se si kompania reagoi ndaj skandalit.

“Unë e vlerësoj heqjen e fushatave dhe kërkimfaljen nga Balenciaga. Duke folur me ta, besoj se ata e kuptojnë seriozitetin e çështjes dhe do të marrin masat e nevojshme që kjo të mos ndodhë më kurrë”, tha tutje ajo.

Në një postim shtesë, si në Instagram ashtu edhe në Twitter, Kardashian tha se po rishikonte marrëdhënien e saj me markën e modës, por nuk kishte ende vendim.

Reklama

“Sa i përket të ardhmes sime me Balenciaga, unë jam duke rivlerësuar marrëdhënien time me markën, duke e bazuar atë në gatishmërinë e tyre për të pranuar përgjegjësinë për diçka që nuk duhet të kishte ndodhur kurrë në fillim – dhe veprimet që pres t’i shoh ata të ndërmarrin për të mbrojtur fëmijët”, deklaroi Kim.

Reklama

Kardashian është parë shpesh e veshur me Balenciaga në ngjarje të mëdha dhe është paraqitur në disa nga fushatat e markës në të kaluarën.

Në thelb fytyra e modës e kompanisë, Kim është mbështetësja më e madhe e Balenciaga-s dhe modelja më e famshme e markës, e cila shfaqet duke ecur në fushatën e vjeshtës 2022 të shtëpisë së modës.

Ajo u prezantua me Drejtoreshën Kreative të Balenciaga, Demna Gvasalia nga ish-i i saj, Kanye West.

Reklama

Ajo pranon rolin që ish-bashkëshorti i saj kishte luajtur në marrëdhënie në dhjetor 2021, teksa foli në “People’s Choice Awards”, ku mori një çmim për modën.

Reklama

“Për Kanye, që më prezantoi vërtet me botën e modës. Kam rënë në dashuri me modën dhe jam shumë e frymëzuar nga kaq shumë njerëz. Por përsëri, kjo është si një ëndërr që unë zgjohem dhe vesh këto rroba të mrekullueshme, provoj gjëra të reja dhe rrezikoj. Unë jam shumë i përulur”, kishte thënë Kim.

Në atë kohë, Vogue e përshkroi atë si ‘kulmi i momentit Balenciaga të Kardashian’.

Kohët e fundit, në finalen e Sezonit 2 të “The Kardashians”, e cila u shfaq javën e kaluar, ajo u pa se po bisedonte me stilistin Demna.

Reklama

Gjatë episodit ajo shpjegoi se si filloi marrëdhënia e saj me Balenciaga me West, por që kishte evoluar gjatë viteve.

Reklama

“Demna është projektuesi kryesor i Balenciaga. Mendoj se partneriteti me Balenciaga erdhi padyshim nga Kanye, por unë me të vërtetë i doja rrobat e tyre dhe i vishja gjatë gjithë kohës dhe ishte një marrëdhënie vërtet organike që ndodhi, dhe mendoj se ato janë më të mirat. Çdo ditë ishte një fushatë gjithsesi, sepse kjo është ajo që unë e dua sinqerisht, kështu që fakti që u kthye në të vërtetë, dhe thjesht të ecësh në spektakël, do të thotë shumë”, thotë Kardashian në rrëfim.

Në korrik 2022, Kardashian shkoi në pasarelë dhe modeloi për markën në Javën e Modës në Paris.

Reklama
Reklama

Fansat kishin kërkuar që ajo të fliste, duke vërshuar postimet e saj të fundit me thirrje që ajo të thoshte diçka dhe pyetje në lidhje me marrëdhënien e saj me markën e luksit.

Deklarata e Kardashian erdhi pasi shtëpia e modës ngriti një padi prej 25 milionë dollarësh në lidhje me fushatën reklamuese kundër producentëve që dolën me shfaqjen e fëmijëve që mbanin arushë pelushi me veshje erotike dhe të ekzagjeruaka për promovimin e koleksionit të saj pranveror.

Shtëpia e modës nga Spanja po padit kompaninë e prodhimit të reklamave North Six Inc., si dhe skenografin Nicholas Des Jardins dhe markën e tij për përfshirjen e imazheve të dokumenteve ligjore mbi vendimin e Gjykatës së Lartë të SHBA- së për ligjet për pornografinë e fëmijëve në të njëjtën fushatë reklamash.

Reklama
Reklama

Duke pretenduar se North Six dhe Des Jardins kishin përfshirë qëllimisht të dhënat gjyqësore në reklamë pa u thënë drejtuesve të saj, Balenciaga e ka përshkruar veprimin si ‘të keqdashës, jashtëzakonisht të pamatur’.

Marka luksoze e nivelit të lartë shtohet se tani po kërkon të “ndreq dëmet e mëdha të të pandehurve të shkaktuara në lidhje me një fushatë reklamuese që Balenciaga i punësoi ata për të prodhuar”, thuhet në një thirrje nga Gjykata e Lartë e Manhatanit.

Ndër veshjet e veshura nga lodrat e fëmijëve në reklama janë çorape rrjete, jelekë me fije dhe zinxhirë që bëjnë që shumë në mediat sociale t’i referohen si ‘pornografi për fëmijë’ dhe ‘shqetësuese’.

Reklama

Reklamat u publikuan fillimisht gjatë Javës së Modës në Paris në fund të shtatorit, fillimi i tetorit dhe kishin për qëllim të nxisnin koleksionin e pranverës 2023 të shtëpisë së modës.

Reklama

Balenciaga kërkoi falje publike dhe njoftoi se do të heqë reklamën nga të gjitha profilet e saj të mediave sociale.

Marka u themelua nga monarkisti spanjoll Cristobal Balenciaga në vitin 1991. Drejtori aktual krijues i markës është Demna Gvasalia me origjinë nga Gjeorgjia.

Në vitin 2001, kompania, e cila kuoton të ardhura vjetore prej gati dy miliardë, u ble nga Kering nga Gucci. /Telegrafi/