Mikel Arteta ka insistuar që Arsenali e meritonte ftesën e tyre në Superligën Evropiane të shumë debatuar për shkak të historisë së tyre dhe vlerave të mbajtura prej kohësh.

Arsenali u emërua si një nga 12 klubet themeluese të Superligës Evropiane të dielën e kaluar së bashku me Manchester United, Liverpool, Chelsea, Manchester City dhe Tottenham, pavarësisht nga fakti se ata nuk kanë marrë pjesë në Ligën e Kampionëve që nga viti 2017.

Mes reagimeve të ashpra kundër jetësimit të Superligës së propozuar u sugjerua që Topçinjtë dhe Tottenhami nuk kishin të drejtë të emëroheshin së bashku me ekipet elitare të Evropës, por Arteta insiston që ata merituan plotësisht përfshirjen e tyre.

Zyrtare: Klubet angleze largohen nga plani për krijimin e Superligës Evropiane Zyrtare: Klubet angleze largohen nga plani për krijimin e Superligës Evropiane

I pyetur se cila do të ishte përgjigjja e tij ndaj kritikëve që pretendojnë se Arsenali nuk duhet të ishte konsideruar kurrë për Superligën, trajneri spanjoll ishte i qartë duke ua treguar historinë.

“Se ne jemi një nga klubet më të mira në botë dhe nuk mund të jemi asnjë më krenar për të përfaqësuar këtë klub, historinë e tij, dhe ne i kuptojmë plotësisht kërkesat dhe përsosmërinë që duhet të ndjekim”, ka thënë fillimisht Arteta.

‘Bëmë një gabim dhe kërkojmë falje’ – reagimi i Arsenalit pas tërheqjes nga Superliga Evropiane ‘Bëmë një gabim dhe kërkojmë falje’ – reagimi i Arsenalit pas tërheqjes nga Superliga Evropiane

“Ju nuk mund ta mohoni historinë, dhe se historia është e lidhur me rezultatet, është e lidhur me një mënyrë të caktuar për të bërë gjëra, me vlera të caktuara, për të përfaqësuar ato në mënyrën e duhur, për të pasur sasinë e mbështetjes dhe dashurisë që kemi rreth botës.”

“Dhe kjo nuk është një rastësi, por është fituar me vite dhe vite me meritë për shumë njerëz që kanë qenë të përfshirë në historinë e klubit të futbollit”, përfundoi trajneri i Arsenalit. /Telegrafi/