LAJMI I FUNDIT:

IFFHS publikon listën e golashënuesve më të mirë në historinë e futbollit – Romario i pari, Ronaldo i treti

IFFHS publikon listën e golashënuesve më të mirë në historinë e futbollit – Romario i pari, Ronaldo i treti

Superylli i Juventusit, Cristiano Ronaldo mund të mos jetë golashënuesi kryesor i të gjitha kohërave në historinë e futbollit, sipas një studimi të ri nga IFFHS.

Sulmuesi 36-vjeçar portugez shënoi golin e tij rekord të 760-të kundër Napolit muajin e kaluar në fitoren 2-0 të Superkupës së Italisë.

Dhe Ronaldo në atë kohë me golin e shënuar u transferua përpara ikonës së Slavia Pragës, Josef Bican.

Cristiano Ronaldo me golin ndaj Napolit bëhet golashënuesi më i mirë në histori të futbollit
Lexo po ashtu Cristiano Ronaldo me golin ndaj Napolit bëhet golashënuesi më i mirë në histori të futbollit

Sidoqoftë, është diskutuar nëse ylli i Juventusit është apo jo mbajtësi zyrtar i rekordit për golashënuesin më të mirë në historinë e futbollit.

Federata e Futbollit e Çekisë ka argumentuar se Ronaldo nuk e ka thyer rekordin e Bican, duke thënë se “Josef Bican shënoi 821 gola në ndeshjet zyrtare”.

Federata Çeke e Futbollit: Ronaldo nuk e ka thyer rekordin e Bican, i duhen edhe shumë golat
Lexo po ashtu Federata Çeke e Futbollit: Ronaldo nuk e ka thyer rekordin e Bican, i duhen edhe shumë golat

Legjenda e futbollit, Pele, gjithashtu ka pohuar se ai ka shënuar mbi 1.000 gola, me klubin brazilian Santos që i bëri jehonë deklaratës së tij të guximshme.

Federata Ndërkombëtare e Historisë dhe Statistikave të Futbollit tani ka lëshuar të dhëna për renditjen e shënimeve dhe të rekordeve në të gjitha kohërat në botë.

Sipas IFFHS, Ronaldo u emërua golashënuesi i tretë më i mirë kur golat e tij për Portugalinë u hoqën.

Lista e golashënuesve më të mirë në histori nga IFFHS

Kjo do të thotë që pesë herë fituesi i Topit të Artë është 28 gola larg nga barazimi me rekordin e golashënuesit më të mirë.

IFFHS e emëroi legjendën braziliane Romario në krye të listës, duke thënë se ish-ylli i PSV Eindhoven shënoi 689 gola.

Messi, Ronaldo dhe Van Dijk – IFFHS zgjedh formacionin më të mirë të dekadës
Lexo po ashtu Messi, Ronaldo dhe Van Dijk – IFFHS zgjedh formacionin më të mirë të dekadës

Me pesë gola pas nga Romario është Pele, me IFFHS që pretendon se legjenda e Santosit ka një rekord prej 684 golash në emër të tij.

Bican përfundoi i katërti me 656 gola dhe superylli i Barcelonës, Lionel Messi u rendit i pesti me 651 gola të shënuar. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Vdes në moshën 26-vjeçare portieri i Malit të Zi, vetëm 10 ditë më parë gëzoi kombin e tij

Vdes në moshën 26-vjeçare portieri i Malit të Zi, vetëm 10 ditë më parë gëzoi kombin e tij

Ndërkombëtare

"Nuk e prisja ftesën për Evropian, pasi mendoja të luaja për Kosovën", Tarashaj: Shqipëria mund të befasojë, Zvicra në gjysmëfinale nëse Shaqiri është në formë

Romak Zeqiri
Ndeshja hapëse e Euro 2024 solli një risi në përdorimin e VAR – tifozët e duan atë edhe në Ligën Premier

Ndeshja hapëse e Euro 2024 solli një risi në përdorimin e VAR – tifozët e duan atë edhe në Ligën Premier

Përfaqësueset
Topi i goditur nga Wirtz përfundoi në portë me një shpejtësi marramendëse

Topi i goditur nga Wirtz përfundoi në portë me një shpejtësi marramendëse

Përfaqësueset
Superkompjuteri parashikon pesë favoritët për ‘Këpucën e Artë’ në Euro 2024

Superkompjuteri parashikon pesë favoritët për ‘Këpucën e Artë’ në Euro 2024

Përfaqësueset
Dikur ishin refuzuar, tani janë lojtarë kyç: Gjashtë yje, një shqiptar mes tyre që mund të shkëlqejnë në Euro 2024

Dikur ishin refuzuar, tani janë lojtarë kyç: Gjashtë yje, një shqiptar mes tyre që mund të shkëlqejnë në Euro 2024

Përfaqësueset
Kalo në kategori