Cristiano Ronaldo të mërkurën në mbrëmje e shënoi e tij të 760-të në karrierë, pikërisht në ndeshjen e Superkupës së Italisë, duke u bërë top golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave.

Ylli portugez kishte barazuar rekordin e Josef Bican me golin e shënuar për Juven në fitoren 3-1 ndaj Sassuolo më 10 janar.

Ai më pas kaloi ish sulmuesin çek në finalen e Supekupës së Italisë kundër Napolit të mërkurën në mbrëmje.

Ronaldo zhbllokoi rezultatin në pjesën e dytë duke shfrytëzuar maksimalisht një goditje nga këndi nga e majta dhe e drejtoi topin brenda rrjetës nga një distancë e afërt.

Reklama

Ronaldo ka shënuar 84 nga 760 golat e tij me Zonjën e Vjetër.

Pas Ronaldos e Josef Bican është braziliani Pele me 757 gola.

Reklama

Me 743 gola në vendin e katërt është Romario, ndërsa lojtari që mund t’i kalojë të gjithë dhe ende është aktiv me 719 gola është Lionel Messi./Telegrafi/