Federata Çeke e Futbollit pretendon se Josef Bican ka shënuar 821 gola në ndeshje zyrtare dhe jo 759, që do të thotë se sulmuesi i Juventusit, Cristiano Ronaldo nuk e ka thyer rekordin e tij.

Superylli portugez shënoi golin e tij të 760-të në karrierë në fitoren 2-0 ndaj Napolit në Superkupën e Italisë të mërkurën.

Opta ka regjistruar 759 gola për Bican dhe Ronaldo kështu theu rekordin e tij të shënimeve të të gjitha kohërave për klube dhe kombëtare.

Por federata Çeke e Futbollit publikoi një deklaratë ku pretendon se Ronaldo duhet të shënojë edhe 62 gola më shumë për të kapërcyer heroin e tyre.

Reklama

“Komiteti i Historisë dhe Statistikave të FA Çeke numëroi të gjithë golat e shënuar nga legjendari Josef Bican dhe ne mund të deklarojmë se ai shënoi 821 gola në ndeshjet zyrtare”, thuhet në videon e publikuar në Twitter nga federata çeke.

Reklama

Në anën tjetër edhe legjenda braziliane Pele këmbënguli në fillim të këtij muaji, kur Ronaldo shënoi golin e tij të 758-të, se ai nuk ishte mundur ende, duke shkruar se numri i golave të tij është 1,283 gola. /Telegrafi/