Neymar dhe Gabriel Jesus kanë tatuazhe të ngjashme që përshkruajnë ëndrrat e tyre të fëmijërisë për t’u bërë futbollistë profesionistë.

Nga fillimet modeste, dyshja kanë përparuar në dy nga talentet më emocionuese të Brazilit dhe kanë fituar shumë trofe në nivelin më të lartë.

Ka qenë një udhëtim i ngjashëm dhe dyshja e kanë pranuar saktësisht se nga kanë ardhur deri aty. Neymar ishte i pari që ia doli mbanë dhe më pas Jesus, i frymëzuar nga ish-superylli i Barcelonës, ndoqi shembullin.

Imazhi: Alamy

Të dy treguan tatuazhe identike krah për krah përpara Olimpiadës 2016 në Rio, ku Brazili shkoi deri në fund dhe mundi Gjermaninë me penallti për të fituar medaljen e artë.

E Neymar është në pulpin e tij të majtë, ndërsa Jesusit u lyer në parakrah. Të dy tatuazhet shfaqin një djalë të ri në fshat, me një kapele braziliane dhe një top nën krah, duke parë shtëpitë dhe duke ëndërruar për madhështinë.

Jesus, i cili erdhi në radhët e Palmeiras para se të transferohej në Manchester City, fillimisht ishte vetëm një tifoz i Neymar para se të bëheshin shokë dhe miq.

Afati i transferimeve sa shkon e ndizet më shumë: Kalimi i Neymarit te Unitedi, i hap rrugë Ronaldos për t'i bashkuar Romës Afati i transferimeve sa shkon e ndizet më shumë: Kalimi i Neymarit te Unitedi, i hap rrugë Ronaldos për t'i bashkuar Romës

Dhe ai ndjehet sikur tatuazhi “thotë gjithçka në një foto” dhe përfaqëson shumë brazilianë që përpiqen të arrijnë.

“Kur fituam medaljen e artë, ishte një moment i jashtëzakonshëm për ne dhe për vendin”, shkroi Jesus në një pjesë për ‘The Players’ Tribune në 2017.

“Para turneut, Neymar bëri një tatuazh dhe unë u frymëzova të bëja një të tillë, sepse me të vërtetë thotë gjithçka në një foto”.

Imazhi: Alamy

“Është një fëmijë i vogël, dhe ai qëndron në fund të një kodre, duke parë fshatrat. Ai thjesht mban një top nën krah dhe ëndërron”.

“Ky nuk jam vetëm unë, dhe nuk është vetëm Neymar. Ka kaq shumë brazilianë. Dhe kjo është ajo që do të thoshte fitimi i medaljes për ne”.

Arrihet marrëveshja: Detaje nga kalimi i Jesus te Arsenali – kontrata, sa fiton City dhe detaje të tjera Arrihet marrëveshja: Detaje nga kalimi i Jesus te Arsenali – kontrata, sa fiton City dhe detaje të tjera

Jesus, pasi ka shënuar 95 gola dhe ka fituar katër tituj të Ligës Premier në pesë vjet me Cityn, do të nënshkruajë me Arsenalin në një marrëveshje pesëvjeçare për një tarifë prej 52 milionë euro.

Ai do të veshë fanellën nr.9 të liruar nga Alexandre Lacazette dhe pritet të jetë njeriu kryesor i Topçinjve. /Telegrafi/

Imazhi: Instagram