Harry Maguire zyrtarisht është mbrojtësi më i shtrenjtë në histori të futbollit.

Ia ka kaluar te Manchester United për 80 milionë funte (87 milionë euro), duke e kaluar Virgil van Dijkun, që kishte kaluar te Liverpooli, para një viti e gjysmë.

Por kjo është mënyra se si po ec ky afat kalimtar.

Lojtarët kushtojnë më shtrenjtë në këtë kohë, dhe kjo reflekton edhe në formacionin më të shtrenjtë në histori.

Të gjitha 11 transferimet kanë ndodhur në tri vitet e fundit, me Paul Pogba  (89 milionë funte, 105 milionë euro) te Manchester United, që është më i vjetri.

Përshkak të ndryshimit të valutave, ky formacion i paguar në euro kushton mbi 1 miliard euro.

Mposht i gjeni secilin lojtarë në secilën pozitë. /Telegrafi/

Kepa Arrizabalaga | Chelsea | 71.6  milionë funte  

Kyle Walker | Man City |  53 milionë funte  

Virgil van Dijk | Liverpool |  75 milionë funte  

Harry Maguire | Man Utd |  80 milionë funte  

Lucas Hernandez | Bayern Munich |  68 milionë funte  

Rodri | Man City |  62.8 milionë funte  

Paul Pogba | Man Utd |  89 milionë funte  

Frankie de Jong | Barcelona |  65 milionë funte

Philippe Coutinho | Barcelona |  142 milionë funte

Neymar | PSG |  222 milionë funte

Kylian Mbappe | PSG |  165.7 milionë funte

FORMACIONI