Shumë nga ne jemi të tërhequr nga top pesë ligat e mëdha evropiane dhe kështu nuk jemi të informuar plotësisht me klubet e Superligës zvicerane (Swiss Super League).

Kur flasim për këtë ligë, atëherë klubi i parë që na vjen në mend është Baseli. Ata kanë fituar titullin e ligës në shtatë vitet e fundit dhe që kur liga zvicerane ndyshoi formatin në vitin 2003, ata kanë fituar titullin 10 herë, ndërsa Grasshopper vetëm tre herë, transmeton Telegrafi.

Granit Xhaka i emocionuar për takimin ndaj Baselit dhe Taulantit (Foto) Granit Xhaka i emocionuar për takimin ndaj Baselit dhe Taulantit (Foto)

Baseli gjithashtu është pjesë marrës i rregull në garat evropiane edhe pse sukseset e mëdha ende nuk kanë ardhur.

E gjitha kjo pasi klubi zviceran është një nga ato klubet që krijon lojtarë kualitativ dhe pastaj i shet te klubet e mëdha evropiane.

Baseli i disa viteve më parë, pjesë e kësaj skuadre ishte edhe dyshja Xhaka-Shaqiri.

Baseli i disa viteve më parë, pjesë e kësaj skuadre ishte edhe dyshja Xhaka-Shaqiri.

Në vitet e fundit nga klubi zviceran janë furnizuar shumë klube nga e gjitha Evropa, por a keni menduar se si do të dukej Baseli në rast se nuk do të shiste lojtarët më të mirë në vitet e fundit? Më poshtë keni formacionin dhe bankën rezervë që do e ëndërronte çdo tifoz i klubit zviceran. /Telegrafi/

Portier: Yann Sommer

U transferua nga: Akademia e Baselit

Klubi aktual: Borussia Monchengladbach 

Shtetësia: Zviceran

Paraqitjet për përfaqësuesen: 17

Yann Sommer made 2.63 saves per game in the Bundesliga last season.

Mbrojtës i djathtë: Marek Suchy

U transferua nga: Spartak Moscow

Klubi aktual: FC Basel

Shtetësia: Çek

Paraqitjet për përfaqësuesen: 27

Marek Suchy won 61% of his aerial duels in the Europa League in 2015-16.

Qendër mbrojtës: Aleksandar Dragovic

U transferua nga: Austria Wien

Klubi aktual: Dynamo Kiev

Shtetësia: Austriak

Paraqitjet për përfaqësuesen: 47

Aleksandar Dragovic won 55% of his duels in the 2015-16 Champions League campaign and he also scored against Chelsea at Stamford Bridge.

Qendër mbrojtës: Fabian Schar

U transferua nga: FC Wil 1900

Klubi aktual: Hoffenheim

Shtetësia: Zviceran

Paraqitjet për përfaqësuesen: 20

Fabian Schär made 51 interceptions in 24 Bundesliga games in 2015-16.

Mbrojtës i majtë: Behrang Safari

U transferua nga: Anderlecht

Klubi aktual: Malmo FF

Shtetësia: Suedez

Paraqitjet për përfaqësuesen: 31

Behrang Safari enjoyed a 100% take on success rate in the 2015-16 Europa League.

Mbrojtës qendror: Mohamed Elneny

U transferua nga: El Mokawloon

Klubi aktual: Arsenal

Shtetësia: Egjiptian

Paraqitjet për përfaqësuesen: 42

Mohamed Elneny completed 93% of his attempted passes for Arsenal in the Premier League.

Mbrojtës qendror: Granit Xhaka

U transferua nga: Akademia e Baselit

Klubi aktual: Arsenal

Shtetësia: Zviceran

Paraqitjet për përfaqësuesen: 41

Granit Xhaka scored three goals and created 22 chances for Gladbach in the Bundesliga last season.

Mesfushor qendror: Ivan Rakitic

U transferua nga: Akademia e Baselit

Klubi aktual: Barcelona

Shtetësia: Kroat

Paraqitjet për përfaqësuesen: 76

17_rakitic

Sulmues i djathtë: Xherdan Shaqiri

U transferua nga: Akademia e Baselit

Klubi aktual: Stoke City

Shtetësia: Zviceran

Paraqitjet për përfaqësuesen: 53

Xherdan Shaqiri was Stoke's leading chance creator in the Premier League in 2015-16 (50).

Sulmues i majtë: Mohamed Salah

U transferua nga: El Mokawloon

Klubi aktual: Roma

Shtetësia: Egjiptian

Paraqitjet për përfaqësuesen: 42

Mohamed Salah was Roma's leading goalscorer in Serie A last season with 14 goals in 34 games.

Sulmues: Breel Embolo

U transferua nga: Akademia e Baselit

Klubi aktual: Schalke 04

Shtetësia: Zviceran

Paraqitjet për përfaqësuesen: 10

Breel Embolo scored twice in eight Europa League appearances in 2015-16.

Banka rezervë: Tomas Vaclik (Basel), Taulant Xhaka (Basel), Michael Lang (Basel), Marcelo Diaz (Hamburg), Fabian Frei (Mainz), Derlis Gonzalez (Dynamo Kiev), Valentin Stocker (Hertha Berlin), Felipe Caicedo (Espanyol). /Telegrafi/

Formacioni i plotë:

baseliftheywere-1