LAJMI I FUNDIT:

Ed Sheeran fiton gjyqin për të drejtat e autorit për hitin e tij “Thinking Out Loud”

Ed Sheeran fiton gjyqin për të drejtat e autorit për hitin e tij “Thinking Out Loud”

Një juri federale zbuloi të enjten se Ed Sheeran nuk e huazoi këngën “Let’s Get It On” të Marvin Gaye për hitin e tij “Thinking Out Loud”.

Juristët, të përbërë nga tre burra dhe katër gra, diskutuan për më pak se tre orë përpara se të merrnin vendimin e tyre.

Meqenëse ky ishte një gjyq i dyfishtë, që do të thotë se ndahet në fazën e “fajit” dhe “dënimit”, çështja ka përfunduar dhe Sheeran është shpallur i pafajshëm.

Foto: WireImage

Padia për të drejtën e autorit u ngrit për herë të parë në vitin 2018 nga pasuria e të ndjerit Ed Townsend, i cili bashkë-shkroi klasikun ‘R&B’ të vitit 1973 me Gaye.

Paditësit pretenduan në ankesën fillestare se Sheeran, 32 vjeç, dhe bashkë-shkrimtarja e tij Amy Wadge “kopjuan dhe shfrytëzuan, pa autorizim apo kredi”, kompozimin e “Let’s Get It On” duke kopjuar elementë të ndryshëm, duke përfshirë “melodinë, ritmet, harmonitë, linja bas, kori mbështetës, ritmi, sinkopimi dhe looping”.

Vajza e Townsend, Kathryn Griffin-Townsend, tha për padinë, “Ka të bëjë sot dhe të ngrihem jo vetëm për punën e babait tim, por edhe për të gjithë artistët”, sipas CBS.

Foto: Getty Images

Gjyqi për shkeljen e të drejtave të autorit nisi më 25 prill në gjykatën federale të Manhatanit.

Një avokat i trashëgimtarëve të Townsend argumentoi në deklaratën e tij hyrëse se një video e Sheeranit duke performuar një përzierje të “Thinking Out Loud” dhe “Let’s Get It On” në një nga koncertet e tij në Cyrih në 2014 ishte “armë” për rastin e tyre.

Ed Sheeran befasoi një person që këndon në një stacion të metrosë në New York
Lexo po ashtu Ed Sheeran befasoi një person që këndon në një stacion të metrosë në New York

Më pas Sheeran mori qëndrimin në të njëjtën ditë dhe hodhi poshtë pretendimin se ai me sa duket pranoi se kishte vjedhur këngën ikonike të Gaye në një nga shfaqjet e tij.

“Nëse do të kisha bërë atë që po më akuzoni, do të isha shumë idiot të qëndroja në një skenë para 20 mijë njerëzve dhe ta bëja këtë”, dëshmoi kantautori britanik.

Foto: AP

Sheeran argumentoi gjithashtu se përparimi i akordit në fjalë është i zakonshëm në këngët pop.

“Kur jeni duke performuar një këngë live dhe ajo përshtatet në të njëjtin çelës, shumica e këngëve pop rrotullohen në të njëjtat tre ose katër akorde”, tha këngëtari i “Shape of You”.

Kjo nuk është hera e parë që Sheeran është paditur për gjoja kopjimin e punës së një artisti tjetër.

Në vitin 2016, kantautorët Martin Harrington dhe Thomas Leonard ngritën një padi në të cilën ata pretenduan se balada e këngëtarit fitues të Grammyt “Photograph” ishte “fjalë për fjalë, kopjim note” të këngës së tyre të vitit 2009 “Amazing”. Padia u zgjidh jashtë gjykatës.

Më pas Sheeran u akuzua për “kopjim të hapur” të këngës së Jasmine Rae “When I Found You” për të krijuar “The Rest of Our Life”, të cilën ai e shkroi bashkë për Faith Hill dhe Tim McGraw. Sipas Reuters, ajo padi u zgjidh gjithashtu. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Luiz Ejlli dhe Melinda Ademi sjellin këngën e re “Shqiptare”

Luiz Ejlli dhe Melinda Ademi sjellin këngën e re “Shqiptare”

Magazina

"Jam goca më me fat në botë" - Heidi Baci ndan fotografi të mrekullueshme krah Romeos

Magazina
Emily Ratajkowski shfaqet me një dukje plot stil, gjatë shëtitjes me qenin e saj Colombo në New York

Emily Ratajkowski shfaqet me një dukje plot stil, gjatë shëtitjes me qenin e saj Colombo në New York

Magazina
Rihanna tregon sfidën më të madhe që ka përjetuar gjatë shtatzënisë, e cila bëri që ajo të bërtiste “mjaft më

Rihanna tregon sfidën më të madhe që ka përjetuar gjatë shtatzënisë, e cila bëri që ajo të bërtiste “mjaft më"

Magazina
Santiana Maloku shkëlqen në pushime me pozat e saj joshëse në bikini

Santiana Maloku shkëlqen në pushime me pozat e saj joshëse në bikini

Magazina
Bora Zemani shfaqet në bikini, tregon figurën e mrekullueshme gjatë pushimeve

Bora Zemani shfaqet në bikini, tregon figurën e mrekullueshme gjatë pushimeve

Magazina
Kalo në kategori