Milani është në bisedime me Rafael Leaon për një marrëveshje të re, por ka zëra në rritje për interesim nga Chelsea dhe Manchester City.

Kontrata e Leaos në San Siro skadon në qershor të vitit 2024 dhe kuqezinjtë janë në nxitim për të zgjatur qëndrimin e tij në klub.

Gjatë intervistës së tij të fundit me La Gazzetta Dello Sport të hënën, drejtori Paolo Maldini siguroi që 23-vjeçari dëshiron të qëndrojë në “San Siro”, me Milanin të vendosur për t’i ofruar atij një rritje të konsiderueshme të pagës.

Megjithatë, ish-mbrojtësi sugjeroi se klubi nuk është i gatshëm të paguajë një pjesë të 19 milionë eurove që Leao i detyrohet ish-klubit të tij Sportingut për ndërprerjen e kontratës së tij në vitin 2018. Leao iu bashkua Lille si lojtar i lirë, përpara se të transferohej në Milan për 30 milionë euro.

Reklama
Reklama

Kjo është arsyeja kryesore pse Milani po lufton për të arritur një marrëveshje me yllin e tyre pasi gjigantët e Serisë A janë të hapur për të përmbushur kërkesat e tij për paga – të cilat aktualisht janë në rajonin prej 7 milionë euro në sezon.

Maldini tha gjithashtu se ‘bashkëbiseduesit e Milanit kanë ndryshuar shpesh’ gjatë negociatave me rrethin e lojtarit.

Kjo është arsyeja pse agjentit të Leaos, Jorge Mendes, i është bashkuar një tjetër përfaqësues, një avokat francez dhe mik i ngushtë i babait të Leaos. Sipas Il Corriere dello Sport, situata ka shkaktuar konfuzion duke qenë se dy personat që përfaqësojnë Leaon nuk janë gjithmonë në sinkronizim.

Reklama

Leao ka një klauzolë lirimi prej 150 milionë euro të përfshirë në kontratën e tij aktuale, e cila nuk është e vlefshme në javët e fundit të afatit kalimtar të verës.

Reklama

Chelsea ishte i hapur për të paguar deri në 120 milionë euro në gusht, por kuqezinjtë nuk donin ta shesin.

Edicioni i sotëm i Il Corriere dello Sport konfirmon se edhe Manchester City po monitoron 23-vjeçarin, por Milani do të bëjë gjithçka që mundet për të zgjatur qëndrimin e tij në klub.

Nëse ata nuk mund të arrijnë një marrëveshje me Leaon, kuqezinjtë mund të shesin yllin e tyre në verë, siç konfirmohet nga Maldini, i cili ka përsëritur se “askush nuk është i pashitshëm”. /Telegrafi/

Reklama